Sprawdź, czy zakup klimatyzacji uprawnia do ulgi rehabilitacyjnej w PIT

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 25 lipca 2023
  Sprawdź, czy zakup klimatyzacji uprawnia do ulgi rehabilitacyjnej w PIT

W naszej strefie klimatycznej miesiące letnie wiążą się ze zmienną pogodą, której elementem są także częste upały. Dlatego wielu podatników instaluje w swoich mieszkaniach urządzenia klimatyzacyjne. Pojawia się w związku z tym pytanie, czy poniesione na ich zakup wydatki wolno jest rozliczać w ramach dostępnych ulg, w tym rehabilitacyjnej.   

Jedną z ulg przysługujących podatnikom podatku dochodowego od osób fizycznych jest. tzw. ulga rehabilitacyjna. Jak wynika z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, polega ona na tym, że przy ustalaniu podstawy opodatkowania wolno pomniejszyć dochód o wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesione w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

W ramach ulgi rehabilitacyjnej istnieje możliwość odliczania w zeznaniach PIT różnego rodzaju wydatków. Dotyczy to również nakładów ponoszonych przez osoby niepełnosprawne na dostosowanie mieszkania do swoich własnych potrzeb. Na dokonywanie takich odliczeń pozwala art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o PIT. Zgodnie z jego treścią za wydatki, o których była mowa wcześniej, uzasadniające skorzystanie z ulgi,  uważa się m.in. wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Uzasadnione wątpliwości podatników

Przepis ten nie wskazuje, jakie konkretnie wydatki podatnikom wolno jest odliczać na jego podstawie w ramach omawianej ulgi.  W szczególności nie wynika z niego, że wskazane w jego treści wyposażenie musi być specjalistycznym sprzętem przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych.  Nie zawiera on również zapisów, które wprost wyłączałyby określone wydatki z możliwości dokonywania tego rodzaju odliczeń. Istnieją zatem przesłanki do stwierdzenia, że mogą to być również standardowe elementy wyposażenia mieszkań – co jednak wiąże się z ryzykiem zakwestionowania podatkowej kwalifikacji związanych z nimi wydatków przez urzędników skarbowych. 

Dlatego wielu podatników, a także rozliczających ich księgowych, ma wątpliwości odnośnie do tego, czy przewidziane w tym przepisie preferencje dotyczą również kosztów zakupu oraz montażu klimatyzacji w mieszkaniu osoby niepełnosprawnej, jeśli jest to uzasadnione jej potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności.

Fiskus wyrozumiały dla niepełnosprawnych

Warto zatem podkreślić, że organy podatkowe zajmowały w tej kwestii korzystne dla podatników stanowisko. Przyznawały bowiem, że osoby niepełnosprawne mają prawo odliczyć od swojego dochodu wydatki poniesione na zakup oraz montaż  klimatyzacji, pod warunkiem, że będą w stanie wykazać istnienie ścisłego związku pomiędzy tymi wydatkami  a własnymi potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności. Według fiskusa należą one zatem do wydatków objętych omawianą ulgą na podstawie ww. art. 26 ust. 7a pkt 1 (w związku z art. 26 ust. 1 pkt 6)  ustawy o PIT.

Tak wynika np. z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 listopada 2019 r. (nr 0113-KDIPT2-3.4011.404.2019.2.ID) – wydanej na wniosek podatniczki będącą osobą niepełnosprawną (z orzeczonym umiarkowanym stopień niepełnosprawności). Organ uznał za przekonujące jej argumenty, że zakup klimatyzacji ułatwia tej osobie – będącej po dwóch operacjach onkologicznych i chemioterapii – wykonywanie podstawowych czynności życiowych.Niepełnosprawność przy upałach powodowała bowiem, że wnioskodawczyni nie mogła się swobodnie poruszać. Ponadto z powodu upałów pojawiały się u niej problemy z krążeniem. W analogiczny sposób dyrektor KIS ustosunkował się do przedmiotowej kwestii w interpretacji indywidualnej z 29 maja 2023 r. (nr  0112-KDIL2-1.4011.247.2023.2.KP). W tym przypadku sprawa dotyczyła podatniczki będącej osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym na stałe. W 2022 roku zakupiła ona i zamontowała w mieszkaniu klimatyzację, co w znacznym stopniu miało ułatwiać jej czynności życiowe.  Wnioskodawczyni uskarżała się bowiem, że z powodu położenia tego mieszkania na ostatniej kondygnacji budynku oraz jego dużego nasłonecznienia, latem upały były nie do zniesienia (temperatury ponad 30°C).  

Każdy przypadek wymaga indywidualnej oceny

Należy podkreślić, że sama możliwość odliczania wydatków na zakup i montaż klimatyzacji w ramach ulgi rehabilitacyjnej nie oznacza automatycznie, że każdy niepełnosprawny podatnik będzie mógł z niej w tym zakresie skorzystać. Organy podatkowe w swoich wyjaśnieniach podkreślały bowiem, że każdy przypadek jest indywidualny i pod kątem oceny, czy podatnikowi wolno jest skorzystać z omawianej preferencji – istotne są okoliczności danej sprawy.

W przeciwieństwie do niektórych innych wydatków odliczanych w ramach ulgi rehabilitacyjnej, które są limitowane (np. na utrzymanie psa asystującego, gdzie obowiązuje roczny limit odliczenia w kwocie 2.280 zł) – koszty zakupu i montażu klimatyzacji w ramach dostosowania mieszkania do swoich potrzeb wolno jest odliczać podatnikom w pełnej wysokości.

 

 

 

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz