Rozliczenie podatków online – jak i gdzie można to zrobić?

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 24 października 2022
Dokument archiwalny
Rozliczenie podatków online – jak i gdzie można to zrobić?

Każda osoba mieszkająca i pracująca za zachodnią granicą ma obowiązek w odpowiednim terminie złożyć PIT niemiecki. Rozliczenie online to forma, która zyskuje coraz większą popularność, jest też preferowana przez pracowników niemieckiego urzędu skarbowego (niem. Finanzamt). Nie dziwi więc, że z tej formy chętnie korzystają również Polacy zatrudnieni w niemieckich firmach. W naszym poradniku zebrane zostały najważniejsze informacje dotyczące rozliczenia PIT-u przez internet. Jak i do kiedy to zrobić? Sprawdź!

Jak obliczyć wysokość podatku w Niemczech?

Polscy podatnicy, którzy podlegają obowiązkowi fiskalnemu w Niemczech, zobowiązani są tymi samymi przepisami, co obywatele niemieccy. Jednocześnie tak samo jak oni także Polacy mają możliwość skorzystania z dużego pakietu ulg podatkowych, które realnie wpływają na zmniejszenie obciążenia podatkowego w wielu przypadkach. Z uwagi na dostępność zwolnień, wysokość podatku ustalana jest indywidualnie dla każdego płatnika, po uwzględnieniu odpisanych kwot i klasy podatkowej. Odliczeniu od podatku podlegają takie wydatki, jak:

  • dojazd do pracy,
  • delegacja służbowa,
  • zawodowe kursy i szkolenia,
  • koszty opieki medycznej i ubezpieczenia,
  • prowadzenie podwójnego gospodarstwa domowego.

Jeśli rozliczenie podatku wydaje się zbyt skomplikowane, możliwe jest zwrócenie się po profesjonalną pomoc do jednego z certyfikowanych biur, które bez problemu wypełnią i wyślą w odpowiednie miejsce PIT niemiecki. Rozliczenie online jest w tym wypadku jeszcze lepszym rozwiązaniem, ponieważ wystarczy przekazać odpowiednie dokumenty księgowemu, który resztę zadań wykona bez udziału podatnika.

Dokumenty niezbędne do złożenia deklaracji podatkowej

Najważniejszym dokumentem, na podstawie którego określa się podatek, jest Elektronische Lohnsteuerbescheinigung – zaświadczenie o wysokości wypłacanej pensji i odprowadzanego przez pracodawcę podatku. Ponadto wśród dokumentów, które należy przekazać do Finanzamtu lub wybranego biura księgowego, znajduje się także druk UE/EOG. Zawiera on informacje o wysokości dochodów otrzymywanych w Polsce. Jeśli podatnik ma zamiar skorzystać z dostępnych dla niego ulg i zwolnień, niezbędne są też dokumenty potwierdzające poniesione wydatki, takie jak umowa najmu, faktury za bilety czy wydatki poniesione na utrzymanie domu w Polsce.

PIT niemiecki – rozliczenie online czy stacjonarnie?

Jak już wspomniano, rozliczenie online to nie tylko chętnie wybierane, ale nawet polecane przez urzędników rozwiązanie. Procedura nie należy do skomplikowanych. Co należy zrobić?

  • Jeżeli rozliczenie podatku przekazane zostanie do biura podatkowego, pierwszym krokiem będzie przesłanie odpowiednich dokumentów – można zrobić to pocztą lub mailem w postaci zeskanowanych PDF. Do kompletu należy również wypełnić formularz oraz dołączyć skan lub zdjęcie karty podatkowej.
  • Biuro sprawdza dokumenty i – o ile występuje taka konieczność – prosi o ich uzupełnienie. Dodatkowo wylicza również wysokość podatku i przewidywany zwrot.
  • Dokumenty przekazywane są do Finanzamtu, gdzie następnie zostają zweryfikowane i zgodnie z nimi podatnik otrzymuje informacje o zwrocie nadpłaty lub dopłaceniu do pobranej wcześniej zaliczki na poczet opłat fiskalnych.

Kiedy mija termin złożenia niemieckiego PIT-u?

W niemieckich urzędach skarbowych czas na złożenie PIT-u mija kilka miesięcy później niż w kraju nad Wisłą. Ostatni dzień na przesłanie deklaracji mija z końcem lipca. W przypadku składania zeznania na miejscu należy zdążyć przed zamknięciem urzędu i przygotować się na dłuższe oczekiwanie na zwrot. Alternatywą jest możliwość wysyłki online, na co podatnik ma czas do 23:59. Złożenie PIT-u online przyspiesza czas oczekiwania, nadpłacona kwota pojawi się na koncie do trzech miesięcy po przekazaniu deklaracji.

Słowa kluczowe:
podatek dochodowy
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz