Poznaj skutki podatkowe dobrowolnych odejść z pracy

Bogdan Świąder

Autor: Bogdan Świąder

Dodano: 18 lipca 2016

Czy świadczenia otrzymane od pracodawcy w ramach programu dobrowolnych odejść podlegają PIT? Sprawdź najnowszą interpretację ministra finansów i komentarz eksperta.

Minister finansów  zinterpretował zakres zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT. Odniósł się do  świadczeń otrzymanych w związku z dobrowolnym przystąpieniem pracownika do realizowanego przez pracodawcę programu przewidującego rozwiązanie stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Zwolnienie z PIT tylko po spełnieniu warunków

Minister finansów, stwierdził, że zastosowanie zwolnienia z PIT w odniesieniu do tych świadczeń  jest możliwe po spełnieniu łącznie następujących warunków:

  1. otrzymane świadczenie jest odszkodowaniem lub zadośćuczynieniem,
  2. otrzymanie odszkodowania jest następstwem zdarzeń, które noszą cechy czynu niedozwolonego lub zawinionego przez pracodawcę,
  3. do otrzymanego odszkodowania lub zadośćuczynienia nie mają zastosowania wyłączenia, o których mowa lit. a-g w art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.

Wyjaśnienie ministra finansów

W konsekwencji, świadczenia pieniężne otrzymane przez osoby, które z własnej inicjatywy przystąpiły do programu dobrowolnych odejść nie korzystają ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT. Na podstawie tego przepisu wolne od podatku są wyłącznie odszkodowania oraz zadośćuczynienia.

Odniesienie do prawa cywilnego

Minister zwrócił uwagę, że funkcję odszkodowawczą w Kodeksie pracy oraz Kodeksie cywilnym, pełnią wyłącznie te świadczenia, których celem jest zrekompensowanie pracownikowi skutków zdarzeń, które noszą cechy czynu niedozwolonego lub zawinionego przez pracodawcę. W sytuacji, gdy wypłata świadczenia następuje na podstawie zawartego przez strony porozumienia, a więc wyrażonej w ten sposób woli takiego ułożenia wzajemnych relacji prawnych, nie może być mowy ani o bezprawności  działania pracodawcy ani też o poniesieniu jakiejkolwiek szkody, czy krzywdy.

Ten rodzaj świadczenia, podobnie  jak każda forma rekompensaty za rezygnację z kontynuowania zatrudnienia, nie korzysta ze zwolnienia od podatku.

Przepisy kodeksu pracy

Omawiane regulacje, mają również zastosowanie do przepisów prawa pracy, choć w ograniczonym zakresie. Na podstawie art. 300 Kodeksu pracy, w sprawach nieuregulowanych przepisami prawa pracy, stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy. Przepisy Kodeksu pracy, posługują się terminami „odszkodowanie” oraz „zadośćuczynienie” w odniesieniu  do konkretnych świadczeń pracowniczych, do których uprawniony jest pracownik lub były pracownik.

W kontekście rozwiązania umowy o pracę ustawodawca przewiduje odszkodowanie,  w sytuacji gdy wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione  lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę (art. 45 Kodeksu pracy), bądź rozwiązano umowę  o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie  (art. 56 Kodeksu  pracy).

Czym są programy dobrowolnych odejść?

Powyższe ustalenia mają szczególne znaczenie w przypadku tzw. programów dobrowolnych odejść (dalej: PDO), które charakteryzują się dużą swobodą stron w kształtowaniu ich postanowień. PDO  powstają z  inicjatywy pracodawcy i są narzędziem, za pomocą którego realizowana jest restrukturyzacja zatrudnienia w przedsiębiorstwie. W wyniku tych programów powstaje finansowe zobowiązanie pracodawcy w stosunku do pracowników, którzy przystąpili do programu, i z którymi pracodawca, na mocy porozumienia stron, rozwiązał stosunki pracy z  przyczyn niedotyczących pracowników. Z  propozycją rozwiązania umowy o  pracę występuje  pracownik, który składa pracodawcy stosowny wniosek w nieprzekraczalnym terminie.

Świadczenia otrzymywane przez pracownika w ramach PDO nie mogą zostać uznane za odszkodowanie. Również na gruncie przepisów Kodeku pracy, świadczenia, jakie pracownik otrzymuje w ramach PDO –  niezależnie od tego jak zostały nazwane  –  nie są ani odszkodowaniem ani zadośćuczynieniem.

Komentarz eksperta

Minister finansów opublikował odmienne stanowisko, niż to, które prezentowały organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych. Większość tych interpretacji z lat poprzednich, a nawet z początku tego roku stanowiła o przysługującym zwolnieniu z PIT rekompensat przyznanych w programie dobrowolnych odejść. Odmienne stanowisko zaczęło się już pojawiać w interpretacjach indywidualnych od marca 2016 roku.

Niestety minister finansów wydał interpretację ogólną, która była wynikiem niejednolitego stosowania prawa (które właściwie zaczęło się dopiero pojawiać w ostatnich miesiącach) z niekorzyścią dla podatników. Uznał, że rekompensaty otrzymane w ramach programu dobrowolnych odejść nie mają charakteru odszkodowawczego. Zwolnieniem z PIT nie będą zatem objęte świadczenia pieniężne – rekompensaty, pomimo że ich wysokość, zasady ustalania i wypłata wynikają z porozumienia zbiorowego.

Zobacz, co oznacza w praktyce wydana interpretacja

Skutki podatkowe wydanej interpretacji

  • Świadczenia otrzymywane przez pracownika w ramach programu dobrowolnych odejść nie są ani odszkodowaniem ani zadośćuczynieniem.
  • Takie świadczenia podlegają opodatkowaniu PIT.

Poznaj inne wyjaśnienia organów podatkowych:

Interpretacja ogólna ministra finansów z 23 czerwca 2016 r., nr DD3.8201.1.2016.MCA 

Bogdan Świąder

Autor: Bogdan Świąder

Bogdan Świąder – z wykształcenia prawnik, od 2007 roku licencjonowany doradca podatkowy, dziennikarz, redaktor kilku ogólnopolskich gazet, wieloletni pracownik organów podatkowych w których zajmował się podatkami dochodowymi, VAT, kontrolą oraz sprawami karnymi skarbowymi. Autor licznych artykułów z zakresu prawa podatkowego, prawa celnego, spraw karnych skarbowych.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz