Kiedy wydatki związane z eksploatacją samochodów mogą być firmowym kosztem

Dodano: 4 lutego 2015

Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne oraz wydatki związane z eksploatacją samochodów. Jest to możliwe także wtedy, gdy auto nie zostało zgłoszone do urzędu skarbowego na druku VAT-26. Na co powinni zwrócić uwagę przedsiębiorcy przy zaliczaniu wydatków związanych z używaniem samochodów do kosztów? Sprawdź komentarz eksperta.

Chodziło o przedsiębiorcę, który wykorzystywał w prowadzonym biznesie samochody. Pojazdy były wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Wątpliwości dotyczyły tego,czy odpisy amortyzacyjne od środków trwałych będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w pełnej wysokości, skoro na gruncie ustawy o VAT podatnik zadeklarował użytek prywatno-służbowy jednego z samochodów. Organ podatkowy wyjaśnił, że wysokość kosztów nie jest ograniczona z uwagi na sam fakt złożenia bądź też nie VAT-26 do urzędu skarbowego.
- Przy pojeździe używanym również prywatnie należy szczególnie uważać na przyporządkowywanie poniesionych wydatków do kosztów podatkowych – zwraca uwagę Katarzyna Berej-Bartoszczyk, konsultant w Accreo.

Pytanie do eksperta: Na co powinni zwrócić uwagę przedsiębiorcy przy zaliczaniu wydatków związanych z używaniem samochodów do kosztów, aby nie narazić się organom podatkowym?

Pozostało jeszcze 67% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz