Jak rozliczać wydatki na samochód? Nowe stanowisko MF

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 18 listopada 2016

Załóżmy, że rozliczany przez Ciebie podatnik korzysta z samochodu, który jest wpisany do ewidencji środków trwałych. Czasami jednak używa auta do celów prywatnych. Sprawdź, czy w całości możesz zaliczać do kosztów odpisy amortyzacyjne i wydatki na eksploatację auta.

Sporadyczne wykorzystywanie dla potrzeb prywatnych auta nie ma wpływu na prawo zaliczania do kosztów podatkowych wydatków związanych z eksploatacją samochodu oraz dokonywania odpisów amortyzacyjnych – takie jest najnowsze stanowisko ministra finansów.

Czego dotyczył problem?

Chodziło o przedsiębiorcę prowadzącego działalność na podstawie KPiR, czynnego podatnika VAT. Podatnik wykonuje wyłącznie usługi opodatkowane VAT. W październiku 2012 r. kupił na podstawie faktury VAT samochód osobowy, który wpisał do ewidencji środków trwałych, rozpoczął jego amortyzację i odpisy amortyzacyjne zalicza do kosztów uzyskania przychodów.

Samochód wykorzystuje przede wszystkim w prowadzonym biznesie (dojazd z domu do miejsc świadczenia usług, między miejscami świadczenia usług i z powrotem). Czasami korzysta z samochodu do celów osobistych, niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Wydatki na zakup benzyny, zakup opon, naprawy i konserwacje, z wyjątkiem wydatków na zakup benzyny w zakresie, w jakim używa samochodu do celów osobistych, zalicza do kosztów uzyskania przychodów.

Nie było wiadomo, czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne i wydatki na eksploatację samochodu (z wyłączeniem wydatków na zakup benzyny na przejazdy w celach osobistych). Podatnik uważał, że tak.

Jakie stanowisko zajął organ podatkowy?

Izba Skarbowa w Łodzi uznała stanowisko za nieprawidłowe. Ostatnio jednak minister finansów zmienił niekorzystną dla podatnika interpretację.

Co na to minister finansów?

Szef resortu finansów przypomniał, że zasadniczym warunkiem dokonywania odpisów amortyzacyjnych jest faktyczne wykorzystywanie środka trwałego na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Generalną, wynikającą z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT zasadą jest, że do kosztów podatkowych zalicza się koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, a więc w toku aktywnej działalności w obrębie danego źródła przychodu.

Amortyzacja dotyczy zużycia środków trwałych w danym okresie, którego wyrazem jest określona wartość konieczna do utrzymania tych składników w dalszej eksploatacji lub odtworzenia po ich zużyciu.

Jak zaznaczył minister finansów przepisy ustawy o PIT nie wymagają, aby dany składnik majątku był wykorzystywany wyłącznie na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, jako warunek zaliczenia go do środków trwałych i dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Takie stanowisko potwierdzają też sądy, przykładowo NSA w wyroku o sygn. akt II FSK 1470/07.

Co to dla mnie oznacza?

Jeżeli:

- samochód osobowy spełnia kryteria ustawowe do uznania go za środek trwały podlegający amortyzacji,

- auto zostanie wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

to podatnik może w całości zaliczać do kosztów podatkowych wydatki związane z eksploatacją samochodu oraz dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Jest to możliwe, nawet wtedy gdy sporadycznie auto wykorzystywane jest do celów prywatnych.

Poznaj też inne wyjaśnienia:

Interpretacja indywidualna ministra finansów z 30 września 2016 r., nr DD9/033/543/JQP/SKT/2014/RWPD-107452

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz