Edukacja przedsiębiorcy musi mieć związek z prowadzonym biznesem

Maciej Soprych

Autor: Maciej Soprych

Dodano: 15 kwietnia 2016

Wydatki poniesione w związku ze studiami doktoranckimi, które podnoszą kwalifikacje zawodowe w zakresie prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej radcy prawnego mogą stanowić koszty uzyskania przychodów. Sprawdź komentarz eksperta.

Zdaniem ministra finansów do stwierdzenia, czy poniesiona przez radcę prawnego opłata za studia doktoranckie może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, istotne jest to, czy wydatek ten związany jest z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności i które mają z nią związek.

Zdaniem ministra finansów do stwierdzenia, czy poniesiona przez radcę prawnego opłata za studia doktoranckie może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, istotne jest to, czy wydatek ten związany jest z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności i które mają z nią związek.

KOMENTARZ EKSPERTA

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą są uprawnieni do rozliczania w rachunku podatkowym kosztów poniesionych w celu uzyskania, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, pod warunkiem że koszty te nie zostały wymienione w katalogu kosztów wykluczonych.

Niejednolite stanowisko organów podatkowych

Przez wiele lat kwestią sporną było, czy podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mogą rozliczać w swoich kosztach wydatki na studia podyplomowe.

Część organów podatkowych uznawała, że tego typu wydatki noszą znamiona wydatków na cele osobiste i jako takie nie mogą być rozliczane w rachunku podatkowym. Tytułem przykładu można wskazać pismo dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 2 sierpnia 2013 r. IPPB1/415-575/13-2/AM. Organ podatkowy uznał w nim, że „(…) wydatki związane z uzyskaniem tytułu doktora prawa należy ocenić jako wydatki mające charakter osobisty, niespełniające kryterium celowości”. Odmienne stanowisko przedstawił organ podatkowy w Bydgoszczy.

W piśmie z 19 grudnia 2008 r. nr ITPB1/415-669/08/MM dyrektor izby skarbowej zajął korzystne dla podatnika stanowisko. Uznał, że wydatki na studia podyplomowe z zakresu finansów i bankowości mogą być kosztem uzyskania przychodu przedsiębiorcy prowadzącego działalność informatyczną. Będą mu bowiem służyć do zdobycia wiedzy z zakresu ekonomii, przez co będzie efektywniej prowadził działalność gospodarczą.

Minister finansów zmienia niekorzystną dla podatnika interpretację

Interpretacja ministra finansów z 29 stycznia 2016 r., nr DD9.8220.2.247.2015.BRT powinna ujednolić stanowisko organów podatkowych w tym zakresie.

Więcej na ten temat pisaliśmy w tekście:

W piśmie tym minister finansów uchylił niekorzystną dla podatnika interpretację indywidualną. W uchylonej interpretacji organ podatkowy uznał, że wydatki na studia doktoranckie ukierunkowane są na podnoszenie ogólnego poziomu wiedzy i jako takie nie są związane z wykonywaną przez radcę prawnego działalnością gospodarczą. Tymczasem minister finansów uznał, że wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych w formie studiów doktoranckich nie zostały wymienione w katalogu kosztów wykluczonych. Tym samym w przypadku spełnienia przesłanki generalnej, tj. związku z osiąganym przychodem, są wydatkiem celowym.

Jeżeli wydatek związany jest z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i które mają z nią związek, to należy go uznać za celowy.

Wprawdzie zmieniona interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego w konkretnym wniosku, nie ulega jednak wątpliwości, że dokonana przez ministra finansów wykładnia prawa podatkowego wpłynie na stanowiska organów podatkowych.

Zastosuj w praktyce

Udokumentowane wydatki poniesione w związku ze studiami doktoranckimi jako podnoszące kwalifikacje zawodowe w zakresie prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej radcy prawnego, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów.

Sprawdź porady ekspertów dotyczące kosztów uzyskania przychodów:

 

Interpretacja indywidualna ministra finansów z 29 stycznia 2016 r., nr DD9.8220.2.147.2015.BRT

Maciej Soprych

Autor: Maciej Soprych

Członek ACCA, dyrektor finansowy i członek zarządu w spółkach kapitałowych, absolwent Szkoły Głównej Handlowej.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.