Dofinansowanie do zakupu dekodera TV bez podatku PIT

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 19 kwietnia 2022
dekoder

Osoby, które otrzymają dofinansowanie do zakupu dekodera w związku ze zmianą sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej na nowy standard DVB-T2/HEVC, nie zapłacą od tego świadczenia podatku PIT. To efekt zmian w przepisach, które zostały wprowadzone przez ustawę umożliwiającą korzystanie z takiego wsparcia.   

Od 3 marca br. obowiązuje ustawa z 24 lutego 2022 r. o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Jest ona związana ze zmianą sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, poprzez przejście z dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na bardziej efektywny DVB-T2/HEVC. Proces przechodzenia w Polsce na nowy format jest realizowany etapami (w kolejnych regionach) i ma się zakończyć do 30 czerwca 2022 r.

Dofinansowanie do zakupu urządzeń

Wspomniana ustawa określa tryb i zasady przyznawania oraz realizacji wsparcia gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, o którym była mowa wcześniej. Jak wyjaśnili jej autorzy, celem wprowadzenia programu dotyczącego przedmiotowego wsparcia jest złagodzenie skutków społecznych zmiany standardu nadawania, poprzez zapewnienie gospodarstwom domowym możliwości nieprzerwanego odbierania telewizji naziemnej (30% gospodarstw domowych odbiera telewizję wyłącznie w sposób naziemny).

Wsparcie to  polega na dofinansowaniu w wysokości:
  • 250 zł – do zakupu telewizora przystosowanego do odbioru nowej naziemnej telewizji cyfrowej (tj. odbiornika cyfrowego zawierającego wyświetlacz obrazu) oraz
  • 100 zł – w przypadku dekodera (tj. odbiornika cyfrowego niezawierającego wyświetlacza obrazu).

Mogą się o nie ubiegać pełnoletnie osoby, które są zameldowane na terytorium Polski na pobyt stały lub czasowy powyżej 30 dni – jeżeli trudna sytuacja materialna gospodarstwa domowego takiej osoby uniemożliwia samodzielne poniesienie kosztów nabycia urządzenia bez uszczerbku dla podstawowych potrzeb życiowych jej gospodarstwa domowego. Świadczenie będzie realizowane w sklepach stacjonarnych i internetowych prowadzonych przez przedsiębiorców, którzy zostaną wpisani na listę podmiotów umożliwiających realizację świadczenia. Aby je otrzymać, zainteresowana osoba powinna złożyć stosowny wniosek (przez Internet lub na poczcie).

Zmiany w przepisach podatkowych

Omawiana ustawa wprowadziła również zmiany w przepisach podatkowych. Polegają one na ustanowieniu nowego zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych, które będzie dotyczyć wspomnianego wcześniej dofinansowania do zakupu telewizora lub dekodera.

W tym celu do ustawy o PIT został dodany nowy art. 52ze. Zgodnie z jego treścią wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczenia wynikającego z realizacji prawa do zakupu odbiornika cyfrowego przyznanego na podstawie ustawy z  24 lutego 2022 r. o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej.

Świadczenia nie wlicza się do dochodu uprawnionego

Z nowych przepisów wynika również, że wartość świadczenia na zakup odbiornika cyfrowego przyznanego osobie uprawnionej jest wolna od egzekucji oraz nie podlega wliczeniu do dochodu tej osoby uprawniającego do wszelkich świadczeń i dodatków przysługujących na podstawie odrębnych przepisów.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz