Bon turystyczny na dziecko bez PIT i wolny od egzekucji

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 21 lipca 2020
Bon turystyczny na dziecko bez PIT i wolny od egzekucji

Osoby, które otrzymają specjalny bon turystyczny, nie zapłacą od jego wartości podatku dochodowego. Tak wynika z nowych regulacji, które 18 lipca br. zostały wprowadzone do ustawy o PIT. 

Bon turystyczny to jednorazowe świadczenie przysługujące na każde dziecko do 18. roku życia, z przeznaczeniem na sfinansowanie usług hotelarskich lub imprez turystycznych realizowanych na terenie kraju. Jego wartość to 500 zł (a w przypadku dzieci niepełnosprawnych 1.000 zł). Przysługuje ono – w formie dokumentu elektronicznego – na podstawie ustawy z 15 lipca 2020 r. o Polskim Bonie Turystycznym.

Aby otrzymać taki bon, należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Podobnie jak w przypadku świadczeń otrzymywanych w ramach programu Rodzina 500+, o jego przyznaniu nie będzie decydować wysokość zarobków. Bon wolno będzie wykorzystać do 31 marca 2022 roku, zaś jego aktywacja będzie możliwa w dowolnym momencie – np. w celu opłacenia wakacyjnych noclegów w domu wczasowym, hotelu, pensjonacie, na kempingu, czy na kwaterze prywatnej, jak również pobytu dziecka na obozie harcerskim, sportowym bądź rekreacyjnym.

Z otrzymaniem wspomnianego bonu nie będzie się wiązać konieczność zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Jednoznacznie wynika to z treści nowego art. 52zc ustawy o PIT, który został dodany 18 lipca 2020 r. Przepis ten stanowi, że wolna od podatku dochodowego jest wartość Polskich Bonów Turystycznych otrzymanych na podstawie ustawy z dnia 15 lipca 2020 r. o Polskim Bonie Turystycznym. Ponadto w ustawie tej znalazł się zapis, że omawiane świadczenia są wolne od egzekucji (np. administracyjnej), ani nie podlegają wliczeniu do dochodu uprawniającego do wszelkich świadczeń i dodatków przysługujących na podstawie odrębnych przepisów.

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz