Zmiany w Ordynacji podatkowej ułatwią podatnikowi załatwienie spraw podatkowych

Dodano: 26 sierpnia 2015

Możliwość zapłaty podatku kartą płatniczą, czy też zmiany w zakresie pełnomocnictwa ogólnego, które ułatwią komunikację między urzędami, podatnikami i doradcami podatkowymi – takie zmiany w 2016 roku planowane są w Ordynacji podatkowej.

 

Do Sejmu wrócił projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej z 27 poprawkami zaproponowanymi przez Senat. Jak dotąd wszystko wskazuje na to, że od 1 stycznia 2016 roku opracowywane właśnie przepisy podatkowe zaczną obowiązywać. Niektóre z proponowanych na przyszłość procedur niewątpliwie ułatwią podatnikowi załatwienie spraw podatkowych, a procedury podatkowe będą bardziej przystawać do dzisiejszych realiów.

Za podatki zapłacimy elektronicznie

Na pewno dobrym rozwiązaniem będzie możliwość zapłaty podatku kartą płatniczą jak również innymi mobilnymi instrumentami płatniczymi. Niewątpliwie dzięki takim ułatwieniom regulowanie podatków będzie dla podatników prostsze i szybsze, bo bardziej dostosowane do współczesności.

Podatek zapłaci rodzina

Zapowiadane są też i inne ułatwienia. Proponowane jest dodanie art. 62b § 1. Na podstawie tego przepisu będzie możliwe zapłacenie podatku przez członków rodziny podatnika oraz aktualnego właściciela przedmiotu hipoteki przymusowej lub zastawu skarbowego. Sankcjonując powszechną praktykę płacenia podatku za podatnika przez osobę trzecią zaproponowano również wprowadzenie przepisu, na podstawie którego w przyszłym roku podatek do 1000 zł w imieniu podatnika będzie mogła zapłacić też osoba z nim niespokrewniona.

Pełnomocnictwa ogólne bez opłat

Duże zmiany szykują się też w przepisach dotyczących udzielania pełnomocnictw. Zgodnie z projektem ustawy wyodrębnione zostaną trzy kategorie pełnomocnictw: ogólnego, szczególnego i do doręczeń.

Na podstawie projektowanych przepisów podatnicy będą mogli wystawiać pełnomocnictwa ogólne, które będą uznawane we wszystkich procedurach podatkowych i przed wszystkimi organami podatkowymi. Pełnomocnictwa mają być składane wyłącznie w formie elektronicznej do Centralnego Rejestru Pełnomocnictw Ogólnych i co ważne, nie będą podlegać opłacie skarbowej.

Teraz za złożenie każdego dokumentu tego typu trzeba zapłacić 17 zł opłaty skarbowej. Często kwestionowane jest również czy dane pełnomocnictwo obejmuje swoim zakresem reprezentowanie podatnika w konkretnej sprawie. Organy podatkowe domagają się szczegółowego wymienienia w treści pełnomocnictwa np. sygnatury sprawy, odmawiając uznania pełnomocnictwa, które nie zawiera tego rodzaju danych.

Korzystne zmiany w zakresie pełnomocnictw

Nowe przepisy w zakresie pełnomocnictwa ogólnego niewątpliwie ułatwią komunikację między urzędami, podatnikami i doradcami podatkowymi oraz uproszczą korzystanie przez podatników z prawa do bycia reprezentowanym.

Powinny również znieść niedogodności związane z obowiązkiem każdorazowego przedkładania pełnomocnictwa lub jego urzędowo poświadczonego odpisu do akt każdej sprawy podatkowej, co oznacza, że przyczynią się do ograniczenia uciążliwej dla wszystkich biurokracji.

Maria Pietrzyk Wdowiak
doradca Podatkowy nr 10631
Taxline Doradcy Podatkowi

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz