Z ostatniej chwili: JPK na nowych zasadach i klauzula przeciw unikaniu opodatkowania

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 20 maja 2016

To już pewne: klauzula przeciw unikaniu opodatkowania wkrótce zacznie obowiązywać, a od 1 stycznia 2017 r. małe i średnie przedsiębiorstwa będą musiały obowiązkowo, co miesiąc wysyłać dane z ewidencji VAT w formacie JPK. Takie zmiany wprowadza nowelizacja Ordynacji podatkowej, którą  wczoraj Senat przyjął bez poprawek.

Chociaż Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu miało wiele zastrzeżeń, co do wprowadzonych poprawek dotyczących zmian w sprawie Jednolitego Pliku Kontrolnego, Senat przegłosował ustawę.

JPK nie tylko na wezwanie organów podatkowych

A to oznacza, że od 1 stycznia 2017 r. małe i średnie podmioty będą przekazywać informacje o ewidencji prowadzonej na potrzeby VAT w formacie JPK.

Z takiego obowiązku trzeba będzie się wywiązać do 25. dnia kolejnego miesiąca.

Klauzula będzie działać wstecz

Kolejna istotna zmiana wprowadzona do Ordynacji podatkowej, to zapisy dotyczące klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania oraz do ustawy o podatku od towarów i usług klauzulę nadużycia prawa w odniesieniu do samego VAT. Klauzula będzie miała zastosowanie, jeżeli korzyść podatkowa w danym okresie rozliczeniowym przekroczy 100.000 zł.

Więcej o tej zmianie czytaj w tekście:

Co istotne, w ostatniej chwili zmieniono zapis, że klauzula będzie miała zastosowanie do korzyści podatkowych uzyskanych po dniu wejścia w życie ustawy.

Ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta i wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Etap legislacyjny: ustawa o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw – przekazana do podpisu prezydenta

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz