Poznaj planowane zmiany w doręczaniu interpretacji podatkowych

Krzysztof Klimek

Autor: Krzysztof Klimek

Dodano: 30 września 2022
Interpretacje podatkowe – doręczenie

Ministerstwo Finansów opracowało projekt rozporządzenia w  sprawie interpretacji podatkowych. Nowe przepisy zmieniają, sposób doręczania interpretacji do podatnika. Zmiany będą dotyczyły zarówno wniosku o wydanie interpretacji ogólnej (ORD-OG), indywidualnej (ORD-IN), jak wspólnego wniosku (ORD-WS).

Jak obecnie podatnik otrzymuję interpretację podatkową

Obecnie interpretację można otrzymać w wersji elektronicznej przez ePUAP lub w formie tradycyjnej, drukowanej. Jednak w związku z szeroką przebudową systemu doręczeń urzędowych - nie tylko na gruncie podatkowym czy administracyjnym, ale też innych procedur - system ten zmieni się.

W jaki sposób wnioskodawca otrzyma interpretację podatkową po zmianach

Zasadą będzie doręczanie pism na adres elektroniczny odbiorcy, zgłoszony w  bazie adresów do doręczeń elektronicznych, a gdy doręczenie to będzie niemożliwe - w sposób hybrydowy (pocztą, ale jako wydruk dokumentu elektronicznego). Zasady te, w odniesieniu do organów podatkowych, mają wejść w życie od 2024 roku.

Niestety administracja podatkowa niechętna jest przystosowaniu się do takiego spójnego systemu - stworzono bowiem odrębny system e-Urząd Skarbowy, w którym również będzie można doręczać adresatom korespondencję. Wydaje się to o tyle nieuzasadnione, że nie tylko wprowadza komplikacje w planowanym spójnym systemie doręczeń pism urzędowych, ale przede wszystkim wymaga dodatkowych środków i nakładów na system e-Urząd Skarbowy.

W każdym razie możliwe będą trzy kanały, którymi interpretacje będą mogły trafić do wnioskodawców:

 - ogólny system doręczeń elektronicznych (obejmujący doręczenie elektroniczne i usługę hybrydową),

- portal e-Urząd Skarbowy oraz

- tradycyjny na piśmie, przesyłką  poleconą czy przez posłańca - gdy doręczenie elektroniczne nie jest możliwe.

Przejściowo, do czasu uruchomienia nowego systemu doręczeń elektronicznych, będzie funkcjonowało doręczanie interpretacji przez system ePUAP.

W konsekwencji zmienią się formularze wniosków o interpretację podatkową. W zmienianych formularzach zostaną usunięte pola zawierające wniosek o doręczanie interpretacji elektronicznie, dodane zostanie natomiast pole na podanie adresu dla doręczeń e-PUAP.

Od kiedy nowe wzory wniosków o interpretację podatkową

Projekt zakłada, że nowe wzory mają obowiązywać od 1 października 2022 r. W odniesieniu do wszczętych przed tą datą postępowań, będą obowiązywały przepisy dotychczasowe.

Nowe przepisy o wnioskach o wydanie interpretacji mają charakter techniczny, pokazują jednak problemy, jakie Krajowa Administracja Skarbowa ma z dostosowaniem się systemowo do obowiązujących w całości administracji publicznej regulacji - choćby dawniej w zakresie pełnomocnictw, które funkcjonują na szczególnych zasadach w prawie podatkowym, czy obecnie  w zakresie doręczeń - które przez e-Urząd Skarbowy znów zamierza wyłączyć z powszechnego systemu doręczeń.

Jak wnieść opłatę za wydanie interpretacji podatkowej

Na koniec warto zwrócić uwagę na sposób uiszczania opłaty za wydanie interpretacji, otóż nie zmieni się i będzie polegał na wpłacie na rachunek bankowy Krajowej Administracji Skarbowej.

Źródło:

projekt z 6 września 2022 r. rozporządzenia ministra finansów w sprawie wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej,

projekt z 6 września 2022 r. rozporządzenia ministra finansów w sprawie wniosku wspólnego o wydanie interpretacji ogólnej.

Autor:

Krzysztof Klimek

Krzysztof Klimek

Autor: Krzysztof Klimek

Prawnik specjalizujący się w podatkach dochodowych, wieloletni pracownik administracji celnej i skarbowej, gdzie zajmował się egzekucją, postępowaniami karnoskarbowymi, ulgami i odpowiedzialnością podatkową. Obecnie współpracownik wielu znanych wydawnictw.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz