Jak uzyskać zwrot podatku bądź nadpłaty po zmarłym spadkodawcy

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Dodano: 29 lipca 2022
Pytanie: W kwietniu tego roku zmarli rodzice klienta. Wcześniej dokonali rozliczenia PIT z urzędem skarbowym, w którym należał się zwrot podatku z tytułu ulgi termomodernizacyjnej. Zwrot podatku nie przyszedł. Jakie czynności należy podjąć w stosunku do urzędu skarbowego w takim przypadku, aby otrzymać należny zwrot? Dodam, że przejęcie spadku już nastąpiło. Spadek został odziedziczony po połowie przez dwóch spadkobierców.
Odpowiedź:

Przepisy nie regulują, jakie konkretnie kroki należy poczynić, ale w urzędzie skarbowym właściwym dla zmarłego spadkodawcy należałoby złożyć postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia. Jednocześnie należałoby podać numery rachunków bankowych dla dokonania wypłaty nadpłaty podatku.

Zwrot podatku bądź nadpłaty po zmarłym spadkodawcy a Ordynacja podatkowa

Ordynacja podatkowa nie określa, jakie konkretnie kroki powinni poczynić spadkobiercy, aby otrzymać zwrot podatku bądź nadpłaty po zmarłym spadkodawcy. Jednakże należy zwrócić uwagę na art. 105 § 2 Ordynacji podatkowej.

Stanowi on, że przypadające na rzecz spadkodawcy nadpłaty oraz zwroty podatków, a także oprocentowanie z tych tytułów zwracane są poszczególnym spadkobiercom proporcjonalnie do ich udziału spadkowego określonego w prawomocnym postanowieniu sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub zarejestrowanym akcie poświadczenia dziedziczenia złożonym w organie podatkowym.

Konieczne złożenie odpowiednich dokumentów

Z powyższego przepisu wynika, że zwrot podatku bądź nadpłaty na rzecz spadkobierców będzie możliwy, jeśli w urzędzie skarbowym zostanie złożony jeden z dwóch dokumentów, o którym mowa w przepisie. Co do zasady ani sąd, ani notariusz nie są zobowiązani do przesyłania organowi podatkowemu tych dokumentów, co by oznaczało, że powinni je złożyć spadkobiercy.

Dokumenty powinny został złożone do urzędu skarbowego spadkodawcy. Dla skutecznego zwrotu podatku bądź nadpłaty warto dołączyć informację o numerze rachunku bankowego, na który powinien on nastąpić.

Autor:

Jakub Rychlik, doradca podatkowy

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Doradca podatkowy (nr wpisu 11549), prawnik (absolwent Wydziału Prawa i Administracji UW).
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz