Częściowa korekta deklaracji po kontroli celno-skarbowej 2026 – co się zmienia dla podatników

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 5 maja 2025
Częściowa korekta deklaracji po kontroli celno-skarbowej 2026 – nowe przepisy

Częściowa korekta deklaracji po kontroli celno-skarbowej 2026 będzie możliwa. Od 1 stycznia 2026 r. wejdą w życie zmiany w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej oraz ustawie o VAT, które poszerzą uprawnienia podatników objętych kontrolą. Nowelizacja to element rządowego planu deregulacyjnego i ma na celu uproszczenie procedur oraz zwiększenie dobrowolności w wykonywaniu obowiązków podatkowych. Sprawdź, co się zmieni i jakie korzyści przyniosą nowe przepisy dla przedsiębiorców i biur rachunkowych.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jak Ministerstwo Finansów uzasadnia potrzebę zmian w ustawie o KAS, dotyczących podatników objętych kontrolą celno-skarbową
  • Na czym będą polegać te zmiany w odniesieniu do składania przez nich  deklaracji oraz ich korekt
  • Jaki jest zakres nowelizacji przepisów o VAT w świetle projektu przygotowanego przez MF
  • Jakie korzyści będą mieć podatnicy z wprowadzonych zmian

Sprawdź też:

Pakiet deregulacyjny 2025: mniej obowiązków, mniej kar, prostsze przepisy – sprawdź, co zyska księgowy i przedsiębiorca

Korekta deklaracji PIT. Jak poprawnie złożyć korektę zeznania 2024

Amortyzacja środków trwałych otrzymanych w darowiźnie – MF o problemie podatników objętych kontrolą

Dowiedz się, czy można skorygować PIT po kontroli podatkowej

Kary za przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe w 2025 roku są wyższe

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL) 29 kwietnia 2025 r. został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz ustawy o podatku od towarów i usług. Jest on elementem realizacji filaru VI: „Wsparcie dla biznesu i deregulacja” planu gospodarczego na 2025 rok „Polska. Rok przełomu”. Plan ten zakłada m.in. eliminację zbędnych procedur administracyjnych, redukcję kosztów prowadzenia działalności oraz zwiększenie przejrzystości systemu podatkowego. Zawarte w projekcie rozwiązania mają usprawnić kontrole i zmotywować podatników do dobrowolnego wykonywania swoich obowiązków.

Składanie i korekty deklaracji przez kontrolowanych – niejasna ustawa o KAS  

Praktyka pokazuje – na co zwrócili uwagę autorzy nowelizacji – że na gruncie obowiązujących przepisów ustawy z 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (ustawy o KAS) powstają wątpliwości interpretacyjne, czy możliwe jest dobrowolne wykonywanie przez podatnika (kontrolowanego) obowiązku podatkowego w postaci złożenia korekty deklaracji, w której zgadza się on ze stwierdzonymi w wyniku kontroli celno-skarbowej nieprawidłowościami jedynie w części. Wątpliwości dotyczą także uprawnienia do złożenia tzw. deklaracji „pierwotnej” po wszczęciu i zakończeniu kontroli celno-skarbowej, jeżeli nie została wcześniej złożona. Nowelizacja ma je wyeliminować.

Korekta deklaracji po kontroli celno-skarbowej – jak jest teraz

Na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy o KAS w jej obecnym brzmieniu, podatnik ma możliwość złożenia korekty deklaracji uwzględniającej całość nieprawidłowości stwierdzonych w wyniku kontroli, jeżeli przedmiotem jest konkretne zobowiązanie podatkowe.

Jeżeli jednak kontrolowany zgadza się ze stwierdzonymi nieprawidłowościami wyłącznie w części tych nieprawidłowości, to – jak wskazali projektodawcy – złożona przez niego korekta deklaracji w tym zakresie nie zostanie uwzględniona przez naczelnika urzędu celno-skarbowego. W konsekwencji kontrola celno-skarbowa przekształci się w postępowanie podatkowe, którego przedmiotem jest całość zobowiązania podatkowego będącego przedmiotem tej kontroli.

Na czym polegają zmiany w korekcie deklaracji po kontroli celno-skarbowej 2026

Nowelizacja ma to zmienić, umożliwiając podatnikom składanie korekty deklaracji po zakończeniu kontroli celno-skarbowej (doręczeniu kontrolowanemu wyniku kontroli celno-skarbowej), gdy kontrolowany zgadza się ze stwierdzonymi w wyniku kontroli celno-skarbowej nieprawidłowościami jedynie w części.

Deklaracja „pierwotna” po zakończeniu kontroli – nowe przepisy KAS 2026

Projekt ustawy nowelizującej zakłada również inne istotne dla  kontrolowanych zmiany, odpowiednio w art. 62, art. 82 i art. 83 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej.

Po wejściu nowych regulacji w życie, możliwe będzie składanie „pierwotnych” deklaracji podatkowych:

  • w terminie 14 dni od dnia wszczęcia kontroli celno-skarbowej (doręczenia kontrolowanemu upoważnienia do kontroli celno-skarbowej) – jeżeli nie została złożona przed wszczęciem tej kontroli,
  • po zakończeniu kontroli celno-skarbowe (w terminie 14 dni od dnia doręczenia kontrolowanemu wyniku kontroli) – jeżeli nie została złożona przed wszczęciem i po wszczęciu tej kontroli.

W ocenie projektodawców, zaproponowane rozwiązania umożliwią szybsze zakończenie kontroli celno-skarbowej i nieprowadzenie postępowania podatkowego względem kontrolowanego, jeżeli kontrolowany złoży deklarację lub korektę deklaracji zgodnie z projektowanymi przepisami.  Umożliwią również nienaliczanie dalszych odsetek za zwłokę w wyniku zapłaty zaległości podatkowej wynikającej ze złożonej deklaracji lub korekty deklaracji.

Zmiany w ustawie o VAT – niższe sankcje za zaległości w deklaracjach po kontroli

Zmiany będą dotyczyć także przepisów o VAT. Mają one charakter techniczny i dostosowujący, będąc konsekwencją rozszerzenia uprawnień podatników zawartych w ustawie o KAS. Mianowicie zostanie zmodyfikowana treść art. 112b ust. 2a ustawy o VAT. Zmiana ta umożliwi ustalenie stawki dodatkowego zobowiązania podatkowego na obniżonym poziomie do 15%, również w przypadku złożenia przez kontrolowanego „pierwotnej” deklaracji, po wszczęciu kontroli celno-skarbowej.

Od kiedy będą obowiązywać nowe przepisy o częściowej korekcie deklaracji po kontroli celno-skarbowej

Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2026 r., co wynika z art. 4 projektu nowelizacji. Termin wejścia w życie jej przepisów uzasadniono m.in. ich wpływem na obowiązki i uprawnienia podatników, co wymaga zapewnienia stosownego „vacatio legis”, aby umożliwić im dostosowanie się do nowych regulacji.

Ponadto pozwala on naskorelowanie zmian ustawy o KAS ze zmianami przepisów wykonawczych w zakresie podatków dochodowych (m.in. rozporządzenia MF w sprawie  prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów).

Źródło:

  • projekt (z 24 kwietnia 2025 r.) ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz ustawy o podatku od towarów i usług.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz