Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:

Wymiana informacji podatkowych z innymi państwami zostanie rozszerzona o nowe obowiązki raportowe wynikające z wdrożenia unijnych dyrektyw DAC8 i DAC9. Nowe przepisy obejmą m.in. raportowanie transakcji w kryptoaktywach oraz zasady automatycznego przekazywania danych podatkowych między administracjami państw. Poznaj szczegóły.
Prezydent podpisał ustawę z 13 lutego 2026 r. o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw.
Nowe regulacje wprowadzają do polskiego prawa rozwiązania wynikające z unijnej dyrektywy DAC8 (dyrektywa Rady (UE) 2023/2226 z 17 października 2023 r. zmieniająca dyrektywę 2011/16/UE w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania) oraz zmian w międzynarodowych zasadach raportowania dotyczących kryptoaktywów i rachunków finansowych (CRS).
Ich celem jest rozszerzenie wymiany informacji podatkowych między państwami, w tym także o dane dotyczące transakcji w kryptoaktywach.
Zmiany w ustawie o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami polegają m.in. na:
- nałożeniu na raportujących dostawców usług w zakresie kryptoaktywów obowiązków administratorów danych w rozumieniu rozporządzenia (UE) 2016/679;
- rozgraniczeniu regulacji dotyczących sprawozdawczości w zakresie raportowanych rachunków (CRS) oraz sprawozdawczości dla kryptoaktywów;
- modyfikacji definicji legalnej podmiotu inwestującego w celu objęcia zakresem tej definicji również inwestycji w kryptoaktywa;
- rozszerzeniu zakresu elementów, jakie zawierać powinna informacja o rachunkach raportowanych.
Ustawa wdraża także dyrektywę DAC9 (Dyrektywa Rady (UE) 2025/872 z 14 kwietnia 2025 r. zmieniająca dyrektywę 2011/16/UE w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania), która dotyczy automatycznej wymiany informacji podatkowych między państwami. Chodzi w szczególności o dane z deklaracji dotyczących podatku wyrównawczego.
Nowe przepisy określają m.in.:
Automatyczna wymiana informacji będzie odbywać się elektronicznie.
Taka forma przekazywania informacji ma ujednolicić i usprawnić współpracę między administracjami podatkowymi różnych państw.
Ustawa wprowadza także nowy dział dotyczący automatycznej wymiany informacji o użytkownikach kryptoaktywów.
Zgodnie z nowymi przepisami dostawcy usług związanych z kryptoaktywami będą musieli:
Rejestr takich działań powinien zawierać datę, rodzaj i opis wykonanej czynności. Dane te będzie można prowadzić również w innych rejestrach, np. wykorzystywanych na potrzeby przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
Obowiązek raportowania obejmie użytkowników kryptoaktywów, którzy są uznani za użytkowników raportowanych lub mają co najmniej jedną osobę kontrolującą będącą osobą raportowaną.
Dostawcy usług związanych z kryptoaktywami będą musieli przekazywać Szefowi KAS informacje o takich użytkownikach za dany rok kalendarzowy – do 30 czerwca następnego roku.
Ustawa przewiduje także kary pieniężne dla dostawców usług kryptoaktywów, którzy nie będą wywiązywać się z obowiązków raportowych.
Nowe przepisy co do zasady wejdą w życie po 14 dniach od ogłoszenia, z wyjątkiem jednego z przepisów, który zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2027 r.
Źródło: ustawa z 13 lutego 2026 r. o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw – podpisana przez Przeydenta.
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.