Skutki podatkowe i księgowe sprzedaży samochodu nabytego w ramach WNT

Grzegorz Magdziarz

Autor: Grzegorz Magdziarz

Dodano: 17 lipca 2015
Pytanie:  W lipcu 2014 r. nasza spółka komandytowa nabyła od niemieckiego kontrahenta w ramach transakcji WNT samochód osobowy, który został zaliczony do środków trwałych. Z tytułu tej transakcji odliczyliśmy 50% podatku VAT i tak samo rozliczamy VAT od wszelkich pozostałych wydatków związanych z używaniem tego samochodu. Nie dotyczy to wydatków na olej napędowy, od których w ogóle nie odliczamy VAT. Kwota nieodliczonego VAT z tytułu nabycia tego samochodu wynosi 16.689,15 zł i powiększyła ona wartość początkową tego samochodu do celów amortyzacji w podatku dochodowym. Wartość początkowa tego samochodu wynosi 179 002,88 zł, a dotychczasowe umorzenie wynosi 1 492,40 zł. Samochód amortyzujemy według stawki 1% rocznie z uwagi na art. 23 ust. 1 pkt 4 updof. Obecnie finalizujemy rozmowy dotyczące zawarcia umowy zwrotnego leasingu operacyjnego na ten samochód na okres minimum 2 lat. Sprzedaż tego samochodu firmie leasingowej zostanie opodatkowana VAT w wysokości 23%. Czy z tytułu sprzedaży tego samochodu firmie leasingowej będziemy mogli zaliczyć do kosztów podatkowych całą niezamortyzowaną część jego wartości początkowej? Na jakich kontach należy zaksięgować przychód ze sprzedaży tego samochodu i niezamortyzowaną część jego wartości początkowej? W jaki sposób należy prawidłowo dokonać korekty uprzednio nieodliczonej ww. kwoty VAT z tytułu nabycia tego samochodu oraz jak i kiedy wykazać tę kwotę korekty w kwartalnej deklaracji VAT-7K i na jakich kontach ją zaksięgować? Czy pierwszą opłatę leasingową, która zwyczajowo jest znacznie wyższa od następnych rat leasingowych, można zaliczyć do kosztów podatkowych jednorazowo, czy jednak należy ją rozliczać w podatku dochodowym proporcjonalnie do okresu, na jaki została zawarta umowa leasingu?

Pozostało jeszcze 79 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Grzegorz Magdziarz

Autor: Grzegorz Magdziarz

Ekspert ds. rachunkowości i MSR/MSSF, biegły rewident, dyrektor finansowy w międzynarodowej firmie. Współpracuje z wydawnictwami: Wiedza i Praktyka, Nowe Standardy Sprawozdawczości, Infor.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel