Problem z niewyjaśnionymi rozrachunkami

Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Dodano: 29 czerwca 2012
Pytanie:  Mam prośbę o pomoc w rozliczeniu zobowiązań i należności spółki z o.o. Przejęłam księgowość po poprzedniej księgowej, niestety, nie zostały do końca rozliczone i wyjaśnione rozrachunki. Salda poprzekształcały się ze zobowiązań w należności  i odwrotnie Przypuszczam, że zostały zapłacone faktury za towar, ale nie zostały zaksięgowane. Nie ma możliwości kontaktu z poprzednią księgową, nie można też ustalić zakresu rozrachunków zobowiązań oraz należności, ponieważ program księgowy jest wytworem autorskim, a autor zmarł. Czy mogę w porozumieniu z zarządem spółki wyksięgować niewyjaśnione kwoty na koszty niestanowiące kosztu uzyskania przychodu, a pozostałe kwoty zaksięgować w przychody? Czy jednak należy wyksięgować na sumy do wyjaśnienia i trzymać tak długo, jak istnieje spółka.

Roszczenia z tytułu sprzedaży dokonanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy przedawniają się po 2 latach. Poznaj pełną treść odpowiedzi, aby dowiedzieć się, jakie rozwiązanie wybrać w tej sytuacji.

Odpowiedź: 

W takiej sytuacji rzeczywiście rozwiązaniem jest „wyczyszczenie rozrachunków”.  Najpierw jednak radziłabym przeprowadzić inwentaryzację zarówno należności, jak i zobowiązań z kontrahentami, przynajmniej tymi najważniejszymi - to przy odrobinie życzliwości z ich strony pozwoli pewne kwestie rozjaśnić i wskaże, jakie faktury były zapłacone, a jakie nie.

Po dokonaniu tych wyjaśnień kierownik jednostki może podjąć decyzję o dokonaniu umorzenia należności i zaliczenia ich do kosztów albo stwierdzeniu przedawnienia należności - niestety niestanowiących kosztów uzyskania przychodów (art. 16 ust 1 pkt 20 i 43 updop)

Spisanie zobowiązań uznanych jako przedawnienie rodzi przychody podlegające opodatkowaniu (zgodnie z art. 12 ust 1 pkt 3 updop).

Proszę pamiętać, że roszczenia z tytułu sprzedaży dokonanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy przedawniają się po 2 latach (zgodnie z art. 554 kc). Termin dotyczy roszczeń sprzedawców, a nie kupujących.

Tekst opublikowany: 

8 czerwca 2012 r.

Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej. Współpracuje z następującymi redakcjami: Portal FK, Rachunkowości i Podatki dla praktyków, Nowe Standardy Sprawozdawczości.

Materiały Video na ten temat

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel