Prawo bilansowe nie decyduje o podatkowym rozliczaniu kosztów

Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Dodano: 8 maja 2015

Prowizję za udzielenie kredytu można w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z chwilą zapłaty, nawet jeśli do celów rachunkowych jest rozliczana w czasie.

Zgodnie z zasadą memoriału (art. 6 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości, dalej: uor) koszty w księgach rachunkowych należy ująć w tym okresie sprawozdawczym, którego dotyczą, niezależnie od momentu ich opłacenia, czy też niezależnie od ich opłacenia. Kierując się zasadą współmierności przychodów i kosztów wyrażoną w art. 6 ust. 2 uor koszty należy powiązać z przychodami, których osiągnięciu posłużyły. Oznacza to, że w księgach rachunkowych niektóre koszty należy rozliczać w czasie. W szczególności zasada ta dotyczy kosztów, które poniesione są w związku z długoterminowymi źródłami finansowania pozyskanymi przez jednostkę i nie mają samoistnego charakteru, przykładem może być prowizja bankowa

Ustawa o rachunkowości nie wskazuje wprost jaką metodę należy przyjąć rozliczając koszty dotyczące wielu okresów sprawozdawczych. Kierownik jednostki powinien podjąć w każdym przypadku decyzję, kierując się istotnością kosztu, jego związkiem z prowadzoną działalnością i wpływem na obraz sytuacji majątkowej i finansowej jednostki.

Pozostało jeszcze 91 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej. Współpracuje z następującymi redakcjami: Portal FK, Rachunkowości i Podatki dla praktyków, Nowe Standardy Sprawozdawczości.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel