Prawo bilansowe nie decyduje o podatkowym rozliczaniu kosztów

Prawo bilansowe nie decyduje o podatkowym rozliczaniu kosztów

Prowizję za udzielenie kredytu można w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z chwilą zapłaty, nawet jeśli do celów rachunkowych jest rozliczana w czasie.

Zgodnie z zasadą memoriału (art. 6 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości, dalej: uor) koszty w księgach rachunkowych należy ująć w tym okresie sprawozdawczym, którego dotyczą, niezależnie od momentu ich opłacenia, czy też niezależnie od ich opłacenia. Kierując się zasadą współmierności przychodów i kosztów wyrażoną w art. 6 ust. 2 uor koszty należy powiązać z przychodami, których osiągnięciu posłużyły. Oznacza to, że w księgach rachunkowych niektóre koszty należy rozliczać w czasie. W szczególności zasada ta dotyczy kosztów, które poniesione są w związku z długoterminowymi źródłami finansowania pozyskanymi przez jednostkę i nie mają samoistnego charakteru, przykładem może być prowizja bankowa

Ustawa o rachunkowości nie wskazuje wprost jaką metodę należy przyjąć rozliczając koszty dotyczące wielu okresów sprawozdawczych. Kierownik jednostki powinien podjąć w każdym przypadku decyzję, kierując się istotnością kosztu, jego związkiem z prowadzoną działalnością i wpływem na obraz sytuacji majątkowej i finansowej jednostki.

Uzyskaj pełen dostęp do Portalu FK!

Skorzystaj z ponad 40.500 na bieżąco aktualizowanych porad od 70 ekspertów

Ponadto zapewnisz sobie dostęp do:

  • poradni portalu FK – 70 ekspertów czeka na Twoje pytania
  • narzędzi księgowych i kadrowych
  • na bieżąco aktualizowanych informacje o zmianach w prawie (24h/dobę)

Zyskaj pełny dostęp

Masz już dostęp?

Adres e-mail lub login:

Hasło:

Nie pamiętam hasła

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

wiper-pixel