Najem mieszkania, koszty związane z opłatami - podatki i ewidencja księgowa

Grzegorz Tomala

Autor: Grzegorz Tomala

Dodano: 5 sierpnia 2011
Pytanie:  Od grudnia 2009 r. polska spółka z o.o. wynajmuje od firmy portugalskiej mieszkanie na działalność gospodarczą. Firma portugalska  za wynajem mieszkania wystawiała co miesiąc faktury najpierw z 22%, a potem z 23% stawką VAT.  Ponadto firma portugalska refakturowała firmie polskiej otrzymywane z Polski faktury za prąd i gaz. Jak należy skorygować deklaracje VAT?  Czy najem mieszkania i koszty związane z opłatami za prąd i gaz polska firma powinna wykazać jako import usług i wystawić faktury wewnętrzne za ten okres? Jeśli tak, to czy należy skorygować CIT-8 za 2009 r. i CIT-8 za 2010 r., czy można ująć dodatkowe koszty za te lata w 2011 r.? Jeśli tak, to jak powinno wyglądać księgowanie i co jeszcze trzeba zrobić? (koszty za 2009 r. zwiększą się o 674 zł, a za 2010 r. o 6.100 zł).

Pozostało jeszcze 90 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Grzegorz Tomala

Autor: Grzegorz Tomala

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego oraz podyplomowych studiów prawa podatkowego w Wyższej Szkole Handlowej w Warszawie. Od początku swojej kariery zawodowej zajmuje się prawem podatkowym, jest autorem lub współautorem szeregu publikacji z zakresu prawa podatkowego, w tym kilku książek z zakresu podatku VAT. Od wielu lat współpracuje również z Portalem Finansowo-Księgowym. Uprawnienia do wykonywania zawodu doradcy podatkowego uzyskał na podstawie egzaminu kwalifikacyjnego złożonego w lutym 2002 r. Działalność doradcy podatkowego prowadzi od 2003 r. Obecnie jako partner w kancelarii doradztwa podatkowego.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel