Księgowanie faktury za usługę budowy budynku wraz z wyposażeniem

Waldemar Gos

Autor: Waldemar Gos

Dodano: 9 sierpnia 2011
Pytanie:  Jesteśmy przedsiębiorstwem budowlanym. Prowadzimy KPiR. Realizujemy obecnie inwestycję polegającą na budowie budynku biurowego wraz z jego wyposażeniem. Faktury za materiały budowlane księgujemy w kol. 10 KPiR. Jak zaksięgować faktury za zakup mebli do tego budynku: w kol. 10 czy 13? Faktura sprzedaży zostanie wystawiona za usługę - budowa budynku biurowego (która obejmuje również wyposażenie) - zgodnie z umową.

Działalność jednostki zadającej pytanie polega na budowie obiektów i ich sprzedaży. Dlatego też zakup materiałów oraz wyposażenia (mebli) związanego z budową należy ująć w sposób, o którym mowa w tekście.

Odpowiedź: 

Techniczne zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów określa rozporządzenie Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. nr 152, poz. 1475 ze zm.). W kolumnie 10 KPiR ujmuje się zakup towarów handlowych oraz materiałów.

Działalność jednostki zadającej pytanie polega na budowie obiektów i ich sprzedaży. Dlatego też zakup materiałów oraz wyposażenia (mebli) związanego z budową należy ująć w kol. 10 KPiR. Będzie to przedmiotem dalszego obrotu (sprzedaży). W kolumnie 13 KPiR ujmuje się zakup materiałów, które są przeznaczone na cele ogólne jednostki (na przykład materiały biurowe).

Tekst opublikowany: 

9 sierpnia 2011 r.

Waldemar Gos

Autor: Waldemar Gos

Dr hab. profesor Uniwersytetu Szczecińskiego, kierownik Katedry Teorii Rachunkowości Katedry Rachunkowości Uniwersytetu Szczecińskiego. Na dorobek naukowy składa się około 400 pozycji z zakresu rachunkowości finansowej, zarządczej oraz sprawozdawczości finansowej. Ściśle współpracuje z praktyką gospodarczą jako konsultant rozwiązań ewidencyjno- księgowych. Wykładowca na kursach i seminariach doskonalących wiedzę służb księgowych.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel