Do jakiej grupy przychodów zalicza się przychody ze sprzedaży świadectw pochodzenia energii?

Paweł Sałdyka

Autor: Paweł Sałdyka

Dodano: 19 listopada 2010
Pytanie:  Do jakiej grupy przychodów powinnam zaliczyć przychody ze sprzedaży świadectw pochodzenia energii?
Odpowiedź: 

Sprzedaż praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia przez przedsiębiorstwo energetyczne powinna Pani ująć jak każdą sprzedaż towarów.

Wynika to z uchwały nr 7/07 Komitetu Standardów Rachunkowości z 26 czerwca 2007 r. w sprawie przyjęcia stanowiska Komitetu w sprawie księgowego ujęcia praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia energii wytworzonej w odnawialnych źródłach energii.

W przypadku, gdy realizowane ze sprzedaży praw przychody są istotne, wykazuje się je w wyodrębnionej pozycji, w ramach przychodów ze sprzedaży towarów.

PRZYKŁAD
Sposób ewidencji może przebiegać następująco:
 1. Faktura VAT dotycząca sprzedaży praw majątkowych ze świadectw pochodzenia energii:
  • Ma „Przychody ze sprzedaży towarów”,
  • Ma „VAT należny”;
  • Wn „Rozrachunki z odbiorcami”.
 2. Rozchód praw majątkowych w związku z ich sprzedażą:
  • Wn „Wartość sprzedanych towarów”
  • Ma „Towary - Prawa majątkowe ze świadectw pochodzenia energii”
- załącznik do uchwały nr 7/07 Komitetu Standardów Rachunkowości z 26 czerwca 2007 r. w sprawie przyjęcia stanowiska Komitetu w sprawie księgowego ujęcia praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia energii wytworzonej w odnawialnych źródłach energii.
Tekst opublikowany: 

17 listopada 2010 r.

Paweł Sałdyka

Autor: Paweł Sałdyka

Praktyk, wspólnik i założyciel Biura Rachunkowego Avimar Audyt Sp. z o.o., autor i konsultant publikacji poświęconych tematyce prawa bilansowego i podatkowego, specjalista w dziedzinie przepływów pieniężnych i leasingu. Jako wykładowca dotychczas prowadził szkolenia w ramach współpracy z Polską Akademią Rachunkowości SA, ROKK przy Izbie Skarbowej w Krakowie, Dolnośląskim Oddziałem Krajowej Izby doradców Podatkowych, SEKA SA, Lukas Bankiem SA i Europejskim Funduszem Leasingowym SA. Doświadczenie zdobył m.in. jako księgowy w międzynarodowym koncernie, działającym na rynku elektroniki użytkowej, jako główny księgowy w spółce zajmującej się produkcją ekskluzywnej odzieży damskiej, oraz w trakcie rewizji sprawozdań finansowych i bieżących konsultacji w zakresie prawa bilansowego i podatkowego.

Materiały Video na ten temat

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel