Do 30 czerwca br. trzeba złożyć sprawozdanie finansowe za 2020 rok

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 30 czerwca 2021
Do 30 czerwca br. trzeba złożyć sprawozdanie finansowe za 2020 rok

Z końcem czerwca upływa ostateczny termin  sporządzenia sprawozdań finansowych za 2020 rok przez jednostki sektora prywatnego oraz organizacje non-profit, po tym jak uległ on wydłużeniu o trzy miesiące w związku z pandemią COVID-19.

Zgodnie z ogólnie obowiązującymi przepisami, sprawozdanie finansowe należy sporządzić w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego. Stanowi o tym art. 52 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Oznacza to, że w odniesieniu do tego rodzaju sprawozdań za ubiegły rok (tj. na dzień bilansowy 31 grudnia 2020 r.) – ustawowy termin w tym zakresie przypadał na 31 marca br.

Jednakże w wyniku uwzględnienia postulatów księgowych, wskazujących na trudności z realizacją wspomnianego obowiązku spowodowane pandemią koronawirusa, termin ten został wydłużony o trzy miesiące, tj. do 30 czerwca 2021 r.

Dokonano tego mocą rozporządzenia ministra finansów z 26 marca 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia innych terminów wypełniania obowiązków w zakresie ewidencji oraz w zakresie sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania do właściwego rejestru, jednostki lub organu sprawozdań lub informacji. Należy jednak zauważyć, że nie wszystkie jednostki mogły skorzystać z tej możliwości. Mianowicie przesunięcie terminu na 30 czerwca br. dotyczy:

  • jednostek sektora prywatnego oraz
  • organizacji non profit.

Natomiast termin sporządzenia sprawozdania finansowego za 2020 rok dla jednostek sektora finansów publicznych został na podstawie wspomnianego rozporządzenia MF wydłużony  tylko o miesiąc, tj. do 30 kwietnia 2021 r.  Data 30 czerwca 2021 r. wyznacza również m.in. ostateczny termin na podpisanie sprawozdania finansowego za ubiegły rok.

 

 

 

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz