Zbycie nieamortyzowanej nieruchomości

Krzysztof Klimek

Autor: Krzysztof Klimek

Dodano: 30 października 2018
Pytanie:  Podatnik prowadzi KRiR.  Kilka lat temu otrzymała w darowiźnie nieruchomość, została ona wprowadzona do ewidencji środków trwałych w wartości aktu notarialnego, ale nie amortyzowana. Czy będzie kosztem uzyskania przychodu w momencie sprzedaży tej nieruchomości w 2018 roku?
Odpowiedź: 

Wartość początkowa nieruchomości pomniejsza przychody ze sprzedaży. Dochodem ze zbycia nieamortyzowanego środka trwałego jest  różnica między przychodem (należną ceną) a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych (art. 24 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT).

W efekcie można przyjąć, że w przypadku zbycia nieamortyzowanej nieruchomości z działalności gospodarczej kosztem uzyskania przychodu jest cała jej wartość początkowa.

Krzysztof Klimek

Autor: Krzysztof Klimek

Prawnik specjalizujący się w podatkach dochodowych, wieloletni pracownik administracji celnej i skarbowej, gdzie zajmował się egzekucją, postępowaniami karnoskarbowymi, ulgami i odpowiedzialnością podatkową. Obecnie współpracownik wielu znanych wydawnictw.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel