Jak zaksięgujesz w PKPiR sprzedaż i kupno firmy

Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Dodano: 26 czerwca 2019
Pytanie:  Osoba fizyczna sprzedaje spółce jawnej swoje przedsiębiorstwo produkcyjne w całości łącznie z przejęciem zobowiązań i wierzytelności oraz pracowników. Obydwie firmy prowadzą PKPiR. Aktywa sprzedającego: środki trwałe w wysokości 302.000 zł (wg wyceny sprzedającego). Zapasy – surowce i wyroby gotowe w wysokości 32.000 zł. Należności od kontrahentów w wysokości 286.000 zł (w tym od kupującego 246.000 zł). Pasywa – (przejmuje kupujący). Kredyty bankowe – 284.000 zł. Zobowiązanie z tytułu dostaw surowców – 161.000 zł. Kupujący ma zapłacić sprzedającemu kwotę 200.000 zł. Jak ustalić wartość kupionych środków trwałych w księgach kupującego? Jak zaksięgować transakcję w księgach kupującego? Jak wyliczyć kwotę przychodu ze sprzedaży firmy? Czy będzie to kwota zapłaty 200.000 zł razem ze zobowiązaniami? Czy tylko kwota do zapłaty – 200.000 zł?

Pozostało jeszcze 88 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej. Współpracuje z następującymi redakcjami: Portal FK, Rachunkowości i Podatki dla praktyków, Nowe Standardy Sprawozdawczości.
Słowa kluczowe:
firmaksięgowaniePKPiR
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel