Karuzele podatkowe i inne oszustwa w VAT. Sprawdź, jak się przed nimi ustrzec

Jacek Matarewicz

Autor: Jacek Matarewicz

Dodano: 7 września 2017
Karuzele

Jak przygotować bezpieczną procedurę weryfikacji kontrahentów, jak uniknąć zagrożeń związanych z karuzelami i przestępstwami podatkowymi w VAT, tak aby w przyszłości nie stać się ich ofiarą. Weź udział w webinarium i poznaj odpowiedzi m.in. na takie pytania.

Karuzele i oszustwa podatkowe, to aktualnie jedno z ważniejszych zagadnień oraz wyzwań stojących przed rządami państw Unii Europejskiej. Przestępczość podatkowa w Polsce, jak i w większości krajów UE osiągnęła ogromny rozmiar, a publikowane przez różne instytucje szacunki dowodzą nie tylko, jak wielka jest skala nadużyć, lecz także, jak ogromne straty dla budżetów poszczególnych państw członkowskich one powodują. W wyniku podejmowanych działań, najczęściej przez zorganizowane grupy przestępcze, luka podatkowa w 2014 roku w krajach UE wyniosła prawie 160 miliardów euro, a polski budżet państwa ponosi straty na kwotę ponad 50 mld zł rocznie.

Celem webinarium jest szerzenie wiedzy oraz podnoszenie świadomości przedsiębiorców w zakresie karuzel i przestępstw podatkowych w VAT, tak by w przyszłości nie stać się ich ofiarami.

Zapraszamy do obejrzenia szkolenia online, z którego dowiesz się m.in.:

 • Dlaczego VAT jest tak ważnym źródłem finansowania budżetu oraz działalności przestępczej?

 • Jakich rozmiarów jest luka w VAT i na czym polega uszczelnianie systemu podatkowego?

 • Czym jest przestępczość podatkowa i jakie są jej rodzaje (karuzele podatkowe, puste faktury, firmanctwo, stawki)?

 • Jak uniknąć zagrożeń związanych z karuzelami i przestępstwami podatkowymi w VAT, tak by w przyszłości nie stać się ich ofiarą?

 • Które branże narażone są na wysokie ryzyko nadużycia mechanizmów
  podatku VAT?

 • Jakie problemy dla przedsiębiorców niosą ze sobą przestępstwa karuzelowe?

 • Kiedy możliwa jest korekta pustych faktur?

 • Jakie są zasady postępowania w sytuacji, w której przedsiębiorca został wciągnięty nieświadomie w karuzelę podatkową?

 • Jakie jest orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE oraz polskich sądów administracyjnych dotyczące transakcji karuzelowych, a co za tym idzie jakie obowiązki weryfikacyjne spoczywają na uczciwym podatniku VAT?

 • Jakie są znamiona pozorowania legalnej działalności?

 • Jak przygotować bezpieczną procedurę weryfikacji kontrahentów (legal compliance assessment)?

 • Jakie są nowe regulacje karne i karnoskarbowe zaostrzające odpowiedzialność za przestępstwa podatkowe?

 • Jakie nowe uprawnienia przysługują prokuratorowi w stosunku do stron transakcji gospodarczych?

 • W jakich sytuacjach sąd może orzec przepadek przedsiębiorstwa?

 • Na czym polega nadużycie prawa w VAT?

Szkolenie prowadzi:

Jacek Matarewicz

Adwokat i doradca podatkowy. Lider Praktyki VAT, Akcyzy i Ceł w Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

Wykład:

Odpowiedzi na pytania:

O Kancelarii Ożóg Tomczykowski:

Od 2003 roku towarzyszymy naszym klientom oferując kompleksowe doradztwo podatkowo-prawne. Jesteśmy niezależną polską kancelarią, która dzięki aktywnej działalności i profesjonalnej obsłudze polskich i zagranicznych przedsiębiorstw zajmuje czołową pozycję na rynku. Z odpowiedzialnością i pełnym zaangażowaniem wspieramy naszych klientów w budowaniu pozycji na rynku oraz zapewnieniu bezpieczeństwa i efektywności prowadzonego biznesu. Stawiamy na talenty. Nasz zespół to profesjonaliści o wysokim poziomie wiedzy podatkowej, prawnej i ekonomicznej oraz szerokiej znajomości zagadnień branżowych i otoczenia biznesowego naszych klientów i partnerów. O sile i jakości naszej kancelarii stanowi przede wszystkim wieloletnie doświadczenie zawodowe jej wspólników – dr Ireny Ożóg i Pawła Tomczykowskiego. Satysfakcja klientów z naszych usług – innowacyjnych rozwiązań oraz strategicznego i długoterminowego doradztwa prawno-podatkowego uwzględniającego uwarunkowania biznesowe i specyfikę branż – to nasz priorytet. Wiedza ekspercka, praca zespołowa, troska o klienta oraz innowacyjność są głównymi wartościami, którymi kierujemy się w naszej wieloletniej współpracy z klientami. Zaufali nam klienci reprezentujący różnorodne sektory gospodarki, w tym energetyczny, chemiczny, spożywczy, motoryzacyjny, deweloperski, FMCG i wiele innych, a wśród nich firmy z listy 500 największych polskich przedsiębiorstw, w tym m.in. kilka z pierwszej dwudziestki tej listy.

Jacek Matarewicz

Autor: Jacek Matarewicz

adwokat, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg Tomczykowski sp. z o.o.
wiper-pixel