Obliczamy urlop dla nauczyciela, który został kierownikiem placówki

Pytanie:  Co w sytuacji gdy w jednostce feryjnej nauczyciel jest zatrudniony na czas nieokreślony jednak od 20 czerwca został kierownikiem placówki i zgodnie z przepisami obowiązuje go urlop w wymiarze 35 dni. Ile urlopu przysługuje nauczycielowi jak go wyliczyć?
Odpowiedź: 

Łącznie urlop pracownika wyniesie 56 dni kalendarzowych z tytułu zatrudnienia na stanowisku nauczyciela oraz 6 dni roboczych z tytułu zatrudnienia na stanowisku kierownika jednostki. 

W przedstawionej sytuacji należy odnieść się zarówno do przepisów ustawy Karta Nauczyciela oraz Kodeksu pracy. Wynika to z faktu, że o ile przepisy Karty Nauczyciela odnoszą się do proporcjonalnego rozliczenia urlopu nauczyciela w sytuacji, gdyby nie przepracował 10 miesięcy w ciągu roku szkolnego, o tyle nie zawierają regulacji odnoszących się do nawiązania stosunku pracy na stanowisku kierownika jednostki w ciągu roku.

Nie ma również regulacji, która określałaby maksymalny wymiar urlopu w przypadku takiej zmiany i połączenia stanowiska nauczyciela i kierownika jednostki w czasie jednego roku szkolnego. Tym samym zasadne jest, aby uznać zatrudnienie na stanowisku kierownika jednostki w trakcie roku za podlegające regulacji Kodeksu pracy w zakresie urlopu proporcjonalnego.

W pierwszej kolejności należy wskazać, że nauczyciel, który jest zatrudniony przez cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym, w szkole o systemie feryjnym, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w czasie trwania ferii, ale nie mniej niż 8 tygodni (56 dni).

Natomiast jeśli nauczyciel był zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć. Powyższe zasady należy przyjąć także do zmiany stanowiska nauczyciela. W przedstawionej sytuacji pracownik jest zatrudniony na stanowisku nauczyciela przez cały okres trwania zajęć szkolnych, w okresie przekraczającym 10 miesięcy. W związku z tym zachowuje prawo do pełnego urlopu wypoczynkowego, a z zastosowaniem przepisów dotyczących urlopu uzupełniającego, a więc maksymalnego wymiaru 8 tygodni.

W odniesieniu do stanowiska kierownika jednostki należy natomiast odwołać się do przepisu Kodeku pracy, wskazującego, że w przypadku nawiązania stosunku pracy w ciągu roku urlop wypoczynkowy oblicza się proporcjonalnie do okresu zatrudnienia.

W przypadku gdy nawiązanie stosunku pracy następuje w trakcie miesiąca miesiąc ten zaokrągla się w górę u dotychczasowego pracodawcy.

Wyliczamy urlop

W związku z tym zatrudnienie pracownika na stanowisku nauczyciela będzie wynosiło 10 miesięcy, zaś na stanowisku kierownika jednostki 2 miesiące. Tym samym pracownik uzyska prawo do urlopu wypoczynkowego na stanowisku kierownika jednostki za 2 miesiące tj. 6 dni (35 dni urlopu / 12 miesięcy = 2,92 dnia; 2,92 dnia x 2 miesiące = 5,84 dnia, tj. 6 dni po zaokrągleniu). Urlop ten udzielany jest w dni będące dla pracownika dniami pracy.

Łącznie więc urlop pracownika w związku ze zmianą wyniesie 56 dni kalendarzowych z tytułu zatrudnienia na stanowisku nauczyciela oraz 6 dni roboczych z tytułu zatrudnienia na stanowisku kierownika jednostki.

Maria Kucharska-Fiałkowska

Autor: Maria Kucharska-Fiałkowska

Specjalista ds. audytów, administrator bezpieczeństwa Informacji, specjalista ds. kadrowych w jednostkach publicznych
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz