Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Polecenie wyjazdu służbowego pomoże w dokonywaniu prawidłowych rozliczeń z pracownikiem. Ze względów dowodowych taki dokument warto sporządzić w formie pisemnej. Jak przygotować polecenie wyjazdu dla pracownika udającego się w podróż służbową?
Polecenie odbycia podróży służbowej wydaje pracodawca.Jest to dokument, który potwierdza odbycie podróży służbowej, jest też podstawą do rozliczenia kosztów delegacji.
Z orzeczenia sądu
Podstawę formalną podróży służbowej stanowi po pierwsze polecenie wyjazdu. Polecenie takie powinno określać zadanie oraz termin i miejsce jego realizacji. Zadanie musi być skonkretyzowane; nie może mieć charakteru generalnego (wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, sygn. akt: III AUa 1132/12).
Polecenie wyjazdu służbowego powinno zawierać dane pracownika, który wysyłany jest w delegację służbową oraz informacje dotyczące wyjazdu:
· numer polecenia
· cel wyjazdu,
· miejscowość, w której rozpoczęła się i zakończyła się podróż,
· termin wyjazdu,
· okres trwania wyjazdu,
· określenie środka transportu,
· wysokość zaliczki, jaką otrzymał pracownika na pokrycie kosztów podróży,
· termin rozliczenia się z delegacji,
· podpis kierownika zakładu pracy lub osoby do tego upoważnionej.
Wszystkie te wymienione dane wpisujesz w poleceniu wyjazdu służbowego. Pamiętaj, że polecenie wyjazdu służbowego podpisuje pracodawca lub osoba upoważniona.
W części „Potwierdzenie pobytu służbowego” pracownik uzyskuje potwierdzenie pobytu w miejscu, do którego udał się w podróż służbową. W tej rubryce musi się znaleźć data przyjazdu, wyjazdu. Konieczne jest też pieczątka i podpis osoby potwierdzającej obecność pracownika. Na poleceniu wyjazdu służbowego musi się też znaleźć podpis osoby delegowanej.
Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową (art. 77(5) Kodeksu pracy).
Przedsiębiorcy mają możliwość ustalania diet, ryczałtów itp. na dowolnym poziomie, ale nie mogą być one niższe niż podane w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. z 2013 r., poz. 167).
Z tytułu podróży służbowej, odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę, pracownikowi przysługują:
rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. z 2013 r., poz. 167).
Zaloguj się:
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.