Jak wyliczyć urlop dla zwalnianego pracownika

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Dodano: 18 marca 2018
Pytanie:  Pracownikowi przysługuje w 2018 r. 26 dni urlopu oraz 2 dni urlopu zaległego za zeszły rok. Z pracownikiem rozwiązujemy umowę 30 września 2018 r. Pracownik wykorzystał 9 dni urlopu. Bardzo proszę o informację, czy pracownikowi wyliczając urlop proporcjonalnie liczymy od 26 dni czy też od 28 dni (26 + 2 zaległy). Wariant 1 - 26/12 x 9 = 19,5 =20 dni; wariant 2 - 28/12 x 9 = 21 dni.
Odpowiedź: 

Powinniście Państwo obliczyć urlop w wymiarze proporcjonalnym 2018 za rok. Nie należy obliczać urlopu proporcjonalnego, doliczając 2 dni urlopu zaległego.

Przy ustalaniu wymiaru urlopu proporcjonalnego stosujemy następujące zasady:

  • kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi.
  • niepełny miesiąc urlopu zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca. Jeżeli ustanie stosunku pracy u dotychczasowego pracodawcy i podjęcie zatrudnienia u kolejnego pracodawcy następuje w tym samym miesiącu kalendarzowym, zaokrąglenia w górę dokonuje tylko dotychczasowy pracodawca,
  • nie uwzględnia się niepełnych miesięcy kalendarzowych urlopu bezpłatnego lub innego okresu niewykonywania pracy, w ciągu którego nie nabywa się prawa do urlopu. W przypadku kiedy wyżej wymienione okresy obejmują części miesięcy kalendarzowych, za miesiąc uważa się 30 dni,
  • przy ustalaniu urlopu proporcjonalnego przysługującego pracownikowi w roku, w którym nabył on u tego pracodawcy prawo do urlopu w wyższym wymiarze, ustala się urlop, uwzględniając wyższy jego wymiar.

Urlop w wymiarze proporcjonalnym dotyczy urlopu przysługującego pracownikowi w roku ustania stosunku pracy. W przypadku rozliczenia się z pracownikiem z urlopu wypoczynkowego przysługującego mu za poprzednie lata kalendarzowe pracodawca powinien rozliczyć się z:

  • całego zaległego urlopu
  • oraz z urlopu należnego w roku ustania stosunku pracy.

Powyższe oznacza, że pracownikowi będzie przysługiwało 11 dni urlopu za rok 2018 (9/12 x 26 dni = 19,5 dnia, po zaokrągleniu 20 dni minus 9 dni wykorzystanych), bowiem wykorzystał już 9 dni urlopu oraz 2 dni urlopu zaległego, łącznie 11 dni urlopu wypoczynkowego.

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Radca prawny. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Specjalizuje się w prawie pracy, w szczególności w zagadnieniach związanych z tworzeniem umów i dokumentów związanych ze stosunkiem pracy, a także czasem pracy, zgodnym z prawem zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, uprawnieniami rodzicielskimi. Posiada bogate doświadczenie w reprezentowaniu zarówno pracowników, jak i pracodawców w sporach pracowniczych przed sądami pracy.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.