Czy strażakowi można wypłacić dopłatę do wypoczynku

Pytanie:  Strażak złożył wniosek o wypłatę dopłaty do wypoczynku. Wykorzystał 14 dni urlopu, w tym urlop wypoczynkowy 6 dni i  8 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego (art. 71a.1 ustawy o PSP). Czy można mu wypłacić dopłatę do wypoczynku?
Odpowiedź: 

Tak, strażakowi można wypłacić dopłatę do wypoczynku. Wypłata jest uzależniona od złożenia wniosku dotyczącego wykorzystania przez strażaka co najmniej 14 dni urlopu wypoczynkowego. W przedstawionej sytuacji strażak wykorzysta 14 dni urlopu wypoczynkowego, gdyż urlop dodatkowy jest również urlopem wypoczynkowym, a przepisy  nie uzasadniają odmiennego jego traktowania.

Uprawnienia strażaka do otrzymania świadczeń związanych z urlopem wynikają z przepisów rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 25 września 2001 r. w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń socjalnych i bytowych, przysługujących strażakowi Państwowej Straży Pożarnej oraz członkom jego rodziny.

Zgodnie z nimi strażakowi oraz członkom jego rodziny przysługuje dopłata do wypoczynku, która jest wypłacana w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku, ale nie wcześniej jednak niż na 14 dni przed dniem rozpoczęcia urlopu wypoczynkowego.

Urlop ten lub jego część powinien być wykorzystany w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych w roku kalendarzowym, za który przysługuje wskazana dopłata.

Strażakowi przysługuje w roku kalendarzowym 26 dni urlopu wypoczynkowego oraz dodatkowy urlop wypoczynkowy wynikający z pełnienia służby w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych, albo osiągnięcia przez strażaka określonego wieku lub stażu służby, w maksymalnym wymiarze do 13 dni w roku kalendarzowym.

Jest to urlop przeznaczony na wypoczynek strażaka niezbędny z uwagi na wskazane okoliczności. W związku z tym brak jest podstaw do odmiennego jego ujęcia niż tzw. podstawowy urlop wypoczynkowy.

W przypadku, gdy strażak korzysta z urlopu wypoczynkowego w wymiarze 14 dni kalendarzowych, na które składają się dni urlopu wypoczynkowego oraz dodatkowego urlopu wypoczynkowego należy wypłacić dopłatę do wypoczynku. Warto przy tym wskazać, że przepisy przewidują tylko jeden przypadek, w którym jednostka nie wypłaca dopłaty do wypoczynku. Jest to sytuacja, w której w wyniku zwolnienia ze służby strażak pobrał ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Nawet w sytuacji niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w danym roku dopłata do wypoczynku musi zostać zrealizowana w terminie do końca kwartału roku następnego. Mając powyższe na uwadze należy dokonać wypłaty dopłaty do wypoczynku z tytułu urlopu wypoczynkowego realizowanego w ramach urlopu podstawowego oraz dodatkowego.
art. 71, art. 71a ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 1204 ze zm.), § 4 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 25 września 2001 r. w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń socjalnych i bytowych, przysługujących strażakowi Państwowej Straży Pożarnej oraz członkom jego rodziny (Dz.U. nr 116 poz.1248 ze zm.).
Maria Kucharska-Fiałkowska

Autor: Maria Kucharska-Fiałkowska

Specjalista ds. audytów, administrator bezpieczeństwa Informacji, specjalista ds. kadrowych w jednostkach publicznych
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.