1 lipca miał wejść w życie podatek cukrowy. Jednak wciąż go nie ma

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 3 lipca 2020
1 lipca miał wejść w życie podatek cukrowy. Jednak wciąż go nie ma

W Internecie w wielu miejscach pojawiły się informacje, że od 1 lipca 2020 r. zaczęły obowiązywać przepisy ustanawiające nową daninę w postaci tzw. podatku cukrowego. Należy jednak uznać, że informacje te są przedwczesne, ponieważ podatku jeszcze nie ma. Prace nad nim zostały zawieszone i wciąż znajdują się na etapie prac parlamentarnych.

Według autorów przepisów dotyczących podatku cukrowego –  określanego tak potocznie, zaś oficjalnie nazwanego „Opłatą od środków spożywczych” – ma on na celu promocję prozdrowotnych zachowań konsumentów. Zwiększenie ceny słodkich napojów, wzorem podobnych rozwiązań przyjętych w wielu innych krajach (np. w Danii, Finlandii, Francji, Wielkiej Brytanii, Portugalii czy na Węgrzech) ma docelowo wpłynąć na zmniejszenie ich konsumpcji, a w konsekwencji ograniczyć w polskim społeczeństwie problem nadwagi i otyłości, które są przyczyną wielu groźnych chorób i przedwczesnej umieralności z ich powodu. Dlatego aż 96,5% wpływów z tej opłaty ma trafiać do Narodowego Funduszu Zdrowia. Natomiast w 3,5%  będzie ona zasilać budżet państwa.

Wysokość podatku cukrowego

Wysokość wspomnianej opłaty, obciążającej m.in. słodkie napoje gazowane, w tym energetyczne, uzależniono m.in. od zawartości cukru w produkcie. W myśl założeń przygotowanej przez rząd ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów – opłata ta ma się składać z dwóch części, podstawowej i dodatkowej.

Zasadniczo wysokość podatku cukrowego (płaconego przez dystrybutorów) ustalono na 0,50 zł na litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej. Oprócz tego przewidziano dodatkową opłatę w wysokości:
  • 5 groszy – za każdy nadmiarowy gram cukru w produkcie (jeśli cukru jest więcej niż 5 gramów na 100 ml produktu),
  • 10 groszy – jeśli w produkcie znajduje się kofeina, tauryna lub guarana.

Nowej daniny wciąż nie ma

Projekt nowelizacji, o której była mowa wcześniej, został skierowany do Sejmu, który uchwalił ją na posiedzeniu 14 lutego 2020 r. (druk sejmowy nr 210) Zgodnie z jej treścią, miała ona obowiązywać od 1 lipca 2020 r. Jednakże po tym, jak 13 marca ustawa została odrzucona przez Senat, wróciła do Sejmu, zaś prace nad nią zostały wstrzymane. Nie wiadomo więc, czy podatek ten wejdzie w życie, kiedy się to stanie, ani jaki będzie jego ostateczny kształt.

 

Źródło:

  • ustawa z 14 lutego zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów (druk sejmowy nr 210).
Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz