Tarcza Solidarnościowa obejmie również firmy

Dodano: 19 września 2022

Premier Mateusz Morawiecki 15 września br. zaprezentował założenia Tarczy Solidarnościowej. Projekt ten ma na celu zabezpieczenie polskich rodzin oraz przedsiębiorstw przed kilkukrotnymi wzrostami cen energii w 2023 roku.

Tarcza ma chronić Polaków przed gwałtownymi wzrostami cen, z jakimi mamy do czynienia już dzisiaj. Z takimi wysokimi kosztami mierzą się również obywatele we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Gwarantowana cena energii będzie obowiązywać:

  • do 2000 kilowatogodzin rocznie – dla wszystkich gospodarstw domowych,
  • do 2600 kilowatogodzin rocznie – dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami, rodzin trzy plus – czyli rodziny z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Zniżka za obniżenie zużycia energii

Polskie rodziny będą mogły skorzystać z obniżki rachunków za prąd w przyszłym roku. Warunkiem będzie obniżenie zużycia energii elektrycznej w 2023 roku, o co najmniej 10% w stosunku do 2022 roku. Energooszczędność będzie skutkowała 10%. obniżką kosztów za energię. Dodatkowym rozwiązaniem będzie dopłata w wysokości 1.000 zł dla ogrzewających się głównie energią elektryczną, w tym pompami ciepła.

Pomoc dla przedsiębiorców

Tarcza Solidarnościowa wiąże się też z pomocą dla firm. Rząd przeznaczy środki do 5 mld zł, aby wesprzeć kilkaset firm. Wsparcie będzie przyznawane odbiorcom pod warunkiem min. 100%wzrostu cen energii. Wypłata środków planowana jest jeszcze na ten rok.

Od przyszłego roku przedsiębiorcy będą mieli możliwość bezpośredniego podłączenia do odnawialnych źródeł energii (OZE).

Oszczędności w administracji publicznej i spółkach Skarbu Państwa

Administracja rządowa, ale także administracja samorządowa będzie zobowiązana do zmniejszenia zużycia prądu o 10 proc. już od 1 października 2022 r. Kolejnym krokiem będzie zmiana zewnętrznego oświetlenia na energooszczędne, które zużywa dużo mniej prądu. Premier zlecił również wicepremierowi Jackowi Sasinowi wyeliminowanie premii i bonusów w dla zarządów spółek Skarbu Państwa.

Źródło:

www.gov.pl

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz