Jak postarać się o szybki zwrot podatku z Niemiec?

Autor: Artykuł partnera

Dodano: 1 czerwca 2022
Jak postarać się o szybki zwrot podatku z Niemiec?

Każda osoba, która mieszka i pracuje na terenie Niemiec, jednocześnie podlega tamtejszemu prawu podatkowemu. Należy przy tym zaznaczyć, że niemiecki system fiskalny różni się nieco od zasad obowiązujących w Polsce. To, co pozostaje jednak niezmienne, to fakt, że rozliczenie podatku zarówno w naszym kraju, jak i za zachodnią granicą niesie za sobą obowiązek złożenia deklaracji podatkowej w odpowiednim urzędzie skarbowym. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat rozliczenia z niemieckim Finanzamtem, aby zapewnić sobie szybki zwrot podatku z Niemiec.

Rozliczenie podatku z Niemiec – o tym musisz pamiętać

Polacy, którzy mieszkają i pracują w Niemczech i w związku z tym podlegają tamtejszemu systemowi fiskalnemu, powinni wiedzieć o kilku istotnych kwestiach. Najważniejsza informacja dotyczy z pewnością terminu składania deklaracji podatkowej u naszych zachodnich sąsiadów. Okazuje się bowiem, że w Niemczech podatnicy zobowiązani są do dostarczenia sporządzonych zeznań wraz z całą potrzebną dokumentacją najpóźniej do dnia 31. lipca roku, który następuje po roku podatkowym. Dla rodaków emigrujących i rozliczających się w Niemczech pewne zaskoczenie może stanowić ponadto konieczność ustalenia stawki podatku oraz klasy podatkowej. Co więcej, za zachodnią granicą obowiązuje ich aż sześć, a ostateczna przynależność do którejś z nich ustalana jest na podstawie szeregu czynników takich jak np. sytuacja rodzinna czy ekonomiczna danego podatnika.

Ważną kwestię jest również dokumentacja potrzebna do prawidłowego rozliczenia i tym samym otrzymania szybkiego zwrotu podatku z Niemiec. Najważniejszym dokumentem jest Lohnsteuerbescheinigung, czyli niemiecka karta podatkowa wydawana przez pracodawcę. Ponadto podatnicy – w zależności od swojej sytuacji – mogą potrzebować również zaświadczenia UE/EOG (jeśli podatnik osiąga dochody również w Polsce) oraz innych dokumentów poświadczających prawo do skorzystania z preferencji podatkowych.

Szybki zwrot podatku z Niemiec – czy to możliwe?

Każdy podatnik, składając deklarację podatkową w urzędzie skarbowym, z pewnością liczy na możliwie szybki zwrot podatku z Niemiec. W rzeczywistości okazuje się jednak, że czas oczekiwania na należny zwrot podatku może być naprawdę różny. Przyjmuje się, że niemiecki Finanzamt powinien rozpatrzyć otrzymane zeznania podatkowe w ciągu sześciu miesięcy i zwykle czas oczekiwania wynosi od trzech do właśnie sześciu miesięcy. W wielu przypadkach wpływ na to ma sam urząd: zasobność jego kadry, wydajność urzędników obsługujących petentów czy liczba podatników przypisanych do danego okręgu. Nie bez znaczenia jest również kolejność napływu deklaracji podatkowych. Zwykle podatnicy, którzy wcześnie zajmą się rozliczeniem z niemieckim fiskusem i sprawnie dostarczą potrzebne dokumenty do odpowiedniego dla miejsca zamieszkania urzędu, mogą jednocześnie liczyć na najszybszy zwrot podatku z Niemiec.

W jaki jeszcze sposób można zadbać o szybki zwrot podatku z Niemiec? Dobrym rozwiązaniem jest złożenie deklaracji podatkowej za pośrednictwem kanału online. Często okazuje się bowiem, że deklaracje w formie elektronicznej są przetwarzane nieco szybciej niż ich tradycyjne, papierowe odpowiedniki wysyłane za pomocą poczty. Podatnicy rozliczający się w ten sposób mogą liczyć na zwrot podatku nawet w ciągu miesiąca. Dodatkowo jest to z pewnością dużo wygodniejsze i prostsze rozwiązanie.

Aby szybko i sprawnie rozliczyć podatek z Niemiec, należy zadbać ponadto o kompletność i poprawność dokumentacji. Samodzielne wypełnienia zeznań podatkowych często skutkuje błędami i koniecznością wprowadzania czasochłonnych poprawek, wydłużających całą procedurę. Dlatego chcąc uzyskać szybki zwrot podatku z Niemiec, warto zwrócić się po pomoc do profesjonalnej firmy zajmującej się sprawami podatkowymi za naszą zachodnią granicą. Wsparcie doświadczonych ekspertów to bowiem gwarancja sprawnego załatwienia wszystkich formalności w krótkim czasie i na najkorzystniejszych warunkach.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz