Kredyt na sfinansowanie przejściowego deficytu budżetu JST a limit zobowiązań

Dodano: 19 marca 2018
Polskie pieniądze

Z uwagi na roczny charakter budżetu JST nie uwzględnia się w nim zdarzeń finansowych, które pozostają obojętne w stosunku do planowanych wielkości rocznych. Takim zdarzeniem jest np. zaciągnięcie czy spłata kredytu krótkoterminowego - twierdzi opolska RIO.

Opolska RIO odpowiedziała na pytanie burmistrza: czy określając w uchwale budżetowej limit zobowiązań z tytułu zaciąganych kredytów i pożyczek oraz emitowanych papierów wartościowych należy ująć sumę wszystkich zaciągniętych w roku budżetowym kredytów krótkoterminowych na sfinansowanie przejściowego deficytu budżetu?

Izba przypomniała, że ustawodawca posługując się pojęciem „przejściowego deficytu”, nie wprowadził jego definicji legalnej. W praktyce zjawisko to wiąże się z czasowym niedoborem środków finansowych, które mają dopiero wpłynąć. Przejściowy brak środków finansowych, może zostać sfinansowany kredytem krótkoterminowym w rachunku bieżącym jednostki. W literaturze przedmiotu wskazuje się, że kredyt krótkoterminowy służy do zapewnienia płynności w ciągu roku budżetowego w sytuacji przejściowego braku środków pieniężnych, wynikającego z różnicy między wpływającymi dochodami budżetu jednostki samorządu terytorialnego a wykonanymi wydatkami budżetu tej jednostki.


Zaciągnięte kredyty i pożyczki oraz wyemitowane papiery wartościowe, z przeznaczeniem na pokrycie przejściowego deficytu budżetu, podlegają spłacie lub wykupowi w tym samym roku, w którym zostały zaciągnięte lub wyemitowane. Suma zaciągniętych kredytów i pożyczek oraz zobowiązań z wyemitowanych papierów wartościowych nie może przekroczyć kwoty określonej w uchwale budżetowej jednostki samorządu terytorialnego.

Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego w drodze uchwały ustala maksymalną wysokość pożyczek i kredytów krótkoterminowych zaciąganych przez wójta w roku budżetowym. Do zaciągania kredytów i pożyczek oraz emitowania papierów wartościowych, w tym na pokrycie występującego w ciągu roku przejściowego deficytu, niezbędne jest upoważnienie udzielone organowi wykonawczemu przez organ stanowiący, stanowiące fakultatywny element uchwały budżetowej.

Biorąc pod uwagę fakt, że budżet jednostki samorządu terytorialnego jest rocznym planem dochodów i wydatków oraz przychodów i rozchodów tej jednostki, nie uwzględnia się w nim tych zdarzeń finansowych, jak np. zaciąganie i spłata kredytu krótkoterminowego, które pozostają obojętne w stosunku do planowanych rocznych wielkości. Zatem przy założeniu, że spłacony kredyt krótkoterminowy nie sumuje się z zadłużeniem z tytułu nowego kredytu krótkoterminowego, możliwość zaciągania kredytów krótkoterminowych w roku budżetowym ograniczona jest przyjętym limitem zobowiązań, rozumianym jako maksymalna możliwość zaciągania zobowiązań w danym roku budżetowym.

Źródło:

Pismo RIO w Opolu z 17 stycznia 2018 roku (sygn.NA.III-0221-39/2017).

Źródło:

 

Ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 2077).
Słowa kluczowe:
deficyt budżetowykredyt
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz