Transgraniczne łączenie i podział spółek kapitałowych – nowe przepisy o ich pracownikach

Dodano: 20 kwietnia 2023
Transgraniczne łączenie i podział spółek kapitałowych – nowe przepisy o ich pracownikach

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o uczestnictwie pracowników w spółce powstałej w wyniku transgranicznego przekształcenia, połączenia lub podziału spółek, przedłożony przez ministra rodziny polityki społecznej.

Projekt dostosowuje polskie prawo do nowych przepisów unijnych, które dotyczą transgranicznego łączenia i podziału spółek kapitałowych. Chodzi o rozszerzenie dotychczasowych regulacji, związanych z uczestnictwem pracowników w zakresie przekształceń i podziałów spółek. Proponowane rozwiązania zwiększą lojalność pracowników wobec firmy oraz poczucie odpowiedzialności za jej losy. Przyczynią się także do budowania zaufania wewnątrz organizacji, a także poczucia respektowania praw i interesów pracowników.

Najważniejsze rozwiązania:

  • Uregulowane zostaną formy uczestnictwa pracowników w spółce, która powstała w wyniku transgranicznego przekształcenia, połączenia lub podziału spółek. Chodzi o prawo do:

–  wyznaczenia lub wyboru określonej liczby członków rady nadzorczej albo rady dyrektorów;

– rekomendowania członków rady nadzorczej albo rady dyrektorów;

– sprzeciwienia się wyznaczeniu niektórych albo wszystkich członków rady nadzorczej albo rady dyrektorów.

  • Realizacja prawa pracowników do uczestnictwa w spółce może nastąpić według jednego z dwóch modeli:

– o formie uczestnictwa pracowników decyduje się w ramach negocjacji ze specjalnym zespołem negocjacyjnym, jeszcze zanim dojdzie do powstania spółki w wyniku wymienionych transformacji transgranicznych;

– drugi model opiera się o zasady, w ramach których realizacja uprawnień pracowników następuje po powstaniu spółki w wyniku transformacji transgranicznej, przy wsparciu zespołu przedstawicielskiego.

  • W przypadku wyboru pierwszego modelu tworzy się specjalny zespół negocjacyjny. W jego skład wejdzie reprezentacja pracowników danej spółki. Będzie on prowadził negocjacje dotyczące zawarcia porozumienia z właściwymi organami spółki, określającego zasady uczestnictwa pracowników w nowopowstałej spółce.
  • Zastosowanie drugiego modelu oznacza, że pracownicy spółki są uprawnieni do:

– wyznaczenia albo wyboru albo rekomendowania członków rady nadzorczej albo rady dyrektorów spółki, która powstała w wyniku transformacji transgranicznej;

– sprzeciwienia się wyznaczeniu niektórych albo wszystkich członków rady nadzorczej albo rady dyrektorów spółki powstałej w wyniku transformacji transgranicznej.

  • Osoby, które będą reprezentować pracowników w radzie nadzorczej albo radzie dyrektorów mają być wybierane przez pracowników w wyborach bezpośrednich i tajnych, zgodnie z regulaminami przyjętymi przez odpowiednio specjalny zespół negocjacyjny albo zespół przedstawicielski.
  • Nowe przepisy chronią przedstawicieli pracowników. Pracodawca nie będzie mógł wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy takiej osoby. Nie będzie też mógł zmienić jednostronnie warunków pracy lub wynagrodzenia na niekorzyść pracownika, który jest członkiem specjalnego zespołu negocjacyjnego, zespołu przedstawicielskiego albo przedstawicielem pracowników w radzie nadzorczej albo radzie dyrektorów, w czasie trwania mandatu bez zgody:

–  reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej;

–  okręgowego inspektora pracy, jeżeli pracownik nie jest reprezentowany przez zakładową organizację związkową.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 sierpnia 2023 r.

Źródło:

www.gov.pl

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz