Rezygnacja z tworzenia ZFŚS a pozostawienie prawa do świadczenia urlopowego

Autor: Hanna Miszewska

Dodano: 4 sierpnia 2011
Pytanie:  W 2010 r. przekroczyliśmy próg zatrudnienia 20 osób. Od 2011 r. powinniśmy stworzyć regulamin wynagradzania i utworzyć Fundusz Świadczeń Socjalnych. Zdecydowaliśmy o nie tworzeniu funduszu, ale chcemy płacić pracownikom jak dotychczas świadczenie urlopowe. Czy w takim razie powinna być taka informacja ujęta w regulaminie wynagradzania?

Zasadą jest, że pracodawcy zatrudniający na dzień 1 stycznia danego roku, co najmniej 20 pracowników mają obowiązek utworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Odpowiedź: 

Tak, regulacja określająca prawo pracowników do otrzymania świadczenia urlopowego powinna być zawarta w regulaminie wynagradzania.

Zasadą jest, że pracodawcy zatrudniający na dzień 1 stycznia danego roku, co najmniej 20 pracowników mają obowiązek utworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Jednakże pracodawca może „zwolnić się” z tego obowiązku. W tym celu stosowne postanowienia (przepisy) należy zawrzeć bądź w układzie zbiorowym pracy, (jeżeli taki w zakładzie obowiązuje) bądź też w regulaminie wynagradzania.

Pracodawca, o którym mowa w pytaniu zatrudnia powyżej 20 osób, ma, więc obowiązek posiadania regulaminu wynagradzania. Zatem jeśli w zakładzie nie funkcjonuje układ zbiorowy pracy - postanowienia o nietworzeniu funduszu muszą się znaleźć w regulaminie wynagradzania.

Skoro pracodawca chce jednak wypłacać pracownikom świadczenie urlopowe, co oczywiście może zrobić, to moim zdaniem stosowna regulacja powinna się znaleźć również w regulaminie wynagradzania np. obok zapisu o nietworzeniu Funduszu.

Tekst opublikowany: 

12 lipca 2011 r.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz