Zmiana nazwy pracodawcy - czy powoduje konieczność zmiany umów o pracę wszystkim pracownikom?

Karolina Ciastko

Autor: Karolina Ciastko

Dodano: 12 stycznia 2012
Pytanie:  Firma od 1 stycznia 2012 r. musi zmienić nazwę (zgodnie z wyrokiem sądu) z nazwy zostają usunięte trzy pierwsze litery i ostatnia litera. Wszystkie inne dane pozostają bez zmian (numer NIP, REGON, sp. z o.o.). Czy od nowego roku muszę zmieniać wszystkim pracownikom umowy o pracę? Czy tylko umieszczam informację na tablicy ogłoszeniowej że firma zmienia nazwę? Proszę o odpowiedź jakie działania muszę wykonać aby wszystko było zgodne z prawem.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się, czy zmiana nazwy pracodawcy powoduje konieczność zmiany umów o pracę wszystkim pracownikom przeczytaj jakie stanowisko w tej sprawie zajął ekspert Portalu FK.

Odpowiedź: 

Zmiana nazwy pracodawcy przy zachowaniu pozostałych danych, takich jak: adres siedziby, numer NIP, REGON, numer KRS itp. nie wymaga podpisywania aneksu do umowy o pracę, gdyż nie stanowi zmiany warunków zatrudnienia.

Aneks do umowy o pracę oznacza inaczej zmianę warunków umowy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem.

Aneks do umowy o pracę stosuje się w sytuacji, kiedy zmiana warunków zatrudnienia wpływa na sytuację pracownika bądź pracodawcy.

Sama zmiana nazwy pracodawcy, przy zachowaniu pozostałych danych identyfikujących go, takich jak: numer KRS, numer NIP, REGON czy zmiana siedziby nie wymaga aneksu do umowy o pracę pod warunkiem, że nie wiąże się to z przekształceniem organizacyjnym.

W sytuacji opisanej w pytaniu zmiana nazwy pracodawcy następuje z mocy prawa, na podstawie prawomocnego orzeczenia sadowego, co nie jest uzależnione od jakichkolwiek czynności pracowników, a uchylenie się przez pracodawcę od powyższego wyroku jest niemożliwe.

W związku z powyższym najbardziej odpowiednią i bezpieczną formą poinformowania pracowników o zaistniałej zmianie będzie zwykłe pisemne oświadczenie pracodawcy przygotowane dla każdego pracownika, którego otrzymanie potwierdzone zostanie podpisem pracownika. Dodatkowo warto również opublikować podobny komunikat w formie przyjętej zwyczajowo w danym zakładzie pracy.

Oczywiście w treści oświadczenia warto zaznaczyć, iż wszystkie dotychczasowe postanowienia, regulaminy itp. dotyczące firmy „X” w pełni obowiązują, w jednakowym brzmieniu pod nazwą firmy „Y”.

Tekst opublikowany: 

22 grudnia 2011 r.

Karolina Ciastko

Autor: Karolina Ciastko

radca prawny, wspólnik w Kancelarii Radców Prawnych Dudkiewicz Ciastko Cichocka s.c. z siedzibą w Poznaniu, www.kancelaria-dcc.pl . Posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podmiotów gospodarczych z kapitałem krajowym i zagranicznym. Specjalizuje się w prowadzeniu spraw z zakresu prawa cywilnego, gospodarczego i handlowego i prawa pracy.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz