Warunki szkodliwe w skierowaniu do lekarza medycyny pracy - na jakiej podstawie je wpisać?

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Dodano: 16 stycznia 2012
Pytanie:  Na jakiej podstawie pracodawca powinien w skierowaniu do lekarza medycyny pracy wpisywać warunki szkodliwe? Czy na podstawie ryzyka zawodowego? Kiedy występują czynniki szkodliwe, czy tylko w momencie przekroczenia normy np. stężenia? Czy jeśli w ocenie ryzyka zawodowego jest ujęty hałas lub stres, ale z przyjętych obliczeń wynika, że wielkość jest dopuszczalna to pracodawca powinien ujmować ten czynnik w skierowaniu do lekarza medycyny pracy?

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć na jakiej podstawie wpisać warunki szkodliwe w skierowaniu do lekarza medycyny pracy przeczytaj odpowiedź na pytanie.

Odpowiedź: 

Pracodawca w skierowaniu na badania profilaktyczne powinien podać, iż na stanowisku pracy występują warunki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe oraz aktualne wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych. Informacje te wynikały będą z oceny ryzyka zawodowego. Jeśli w karcie oceny ryzyka zawodowego dane stanowisko jest stanowiskiem, na którym występują warunki szkodliwe lub uciążliwe, należy informację tę bezwzględnie umieścić w skierowaniu a dodatkowo dołączyć wyniki pomiarów.

Treść skierowania na badania profilaktyczne określona została w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. nr 69, poz. 332 z późn. zm.). Zgodnie z § 4 ust. 1 tego rozporządzenia badanie profilaktyczne przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę. W myśl § 4 ust. 2 ww. rozporządzenia skierowanie powinno zawierać:

  • określenie rodzaju badania profilaktycznego, jakie ma być wykonane,
  • w przypadku osób przyjmowanych do pracy lub pracowników przenoszonych na inne stanowiska pracy - określenie stanowiska pracy, na którym osoba ta ma być zatrudniona; w tym przypadku pracodawca może wskazać w skierowaniu dwa lub więcej stanowisk pracy, w kolejności odpowiadającej potrzebom zakładu,
  • w przypadku pracowników - określenie stanowiska pracy, na którym pracownik jest zatrudniony,
  • informacje o występowaniu na stanowisku lub stanowiskach pracy, o których mowa w pkt 2 i 3, czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych oraz aktualne wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach.
Tekst opublikowany: 

20 grudnia 2011 r.

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Radca prawny. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Specjalizuje się w prawie pracy, w szczególności w zagadnieniach związanych z tworzeniem umów i dokumentów związanych ze stosunkiem pracy, a także czasem pracy, zgodnym z prawem zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, uprawnieniami rodzicielskimi. Posiada bogate doświadczenie w reprezentowaniu zarówno pracowników, jak i pracodawców w sporach pracowniczych przed sądami pracy.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.