Uszkodzenie służbowego samochodu

Mariusz Pigulski

Autor: Mariusz Pigulski

Dodano: 26 stycznia 2010
Pytanie:  Pracownicy - kierowcy spółki transportowej przyjmują wspólną odpowiedzialność materialną za powierzone mienie. W jaki sposób można dokonać pracownikowi potrącenia z wynagrodzenia za szkody spowodowane zniszczeniem mienia (powierzonego samochodu) wycenionej na 2.000 zł? Jakie dokumenty (do płac) należy sporządzić, aby prawidłowo udokumentować wysokość szkody?
Odpowiedź: 

Skoro samochód został powierzony pracownikom z obowiązkiem zwrotu, to za wyrządzone szkody pracownicy odpowiadają w pełnej wysokości niezależnie od tego, czy szkoda powstała na skutek winy umyślnej czy nieumyślnej. Pracodawca po wykazaniu konkretnych przewinień pracowników ma prawo potrącić z ich wynagrodzenia równowartość wycenionych uszkodzeń samochodu, po uprzednim uzyskaniu od nich na piśmie zgody w tym zakresie. Szkodę w przedstawionych okolicznościach można udokumentować np. fakturą z warsztatu, gdzie naprawiono samochód lub rachunkiem z wykazanymi częściami, które należało kupić i wymienić.

1. Odpowiedzialność pracownika za powierzone mienie

Za szkodę w mieniu powierzonym z obowiązkiem zwrotu pracownik ponosi odpowiedzialność w takim zakresie, w jakim można mu przypisać niewykonanie lub nienależyte wykonanie pieczy.

Jeżeli pracownikom, tak jak ma to miejsce w analizowanym przypadku, został oddany do użytkowania z obowiązkiem zwrotu samochód, wówczas pracownicy będą odpowiadać w pełnej wysokości niezależnie od tego, czy szkoda powstała na skutek winy umyślnej czy nieumyślnej.

Warunkiem powstania pełnej odpowiedzialności jest prawidłowe powierzenie pracownikowi służbowego samochodu, na które składa się:

  1. wyrażenie przez pracownika zgody na powierzenie mu mienia z obowiązkiem zwrotu;
Przepisy nie określają formy, w jakiej wspomniana zgoda powinna zostać wyrażona. Przyjęcie odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie może mieć formę pisemnej umowy między podmiotem zatrudniającym i pracownikiem (ta forma wydaje się najwłaściwsza ze względów dowodowych). Przyjęcie odpowiedzialności może mieć również formę oświadczenia pracownika o wyrażeniu zgody na powierzenie określonego mienia pracodawcy z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się.

  1. faktyczne powierzenie pracownikowi samochodu w taki sposób, aby mógł on zostać objęty przez pracownika w posiadanie oraz aby mógł prawidłowo sprawować nad nim pieczę.

Jak już stwierdzono przy omawianym powierzeniu mienia naprawienie szkody powinno nastąpić w pełnej wysokości, co oznacza, że pracownik ma obowiązek pokryć nie tylko rzeczywistą stratę poniesioną przez pracodawcę, ale również utracone przez niego korzyści.

Przez rzeczywistą stratę należy rozumieć uszczerbek majątkowy poniesiony przez pracodawcę w mieniu, które miało określoną wartość przed powstaniem szkody.

Przy uszkodzeniu samochodu firmowego rzeczywistą stratą będzie:

  • koszt naprawy samochodu lub wydatki na zakup zniszczonych części (udokumentowane np. fakturami),
  • utrata jego wartości, jaka nastąpiła na skutek wyrządzenia szkody.

W tym miejscu warto przywołać wyrok Sądu Najwyższego z 12 października 2001 r. (III CZP 57/01), w myśl którego odszkodowanie za uszkodzenie samochodu może obejmować oprócz kosztów jego naprawy także zapłatę sumy pieniężnej odpowiadającej różnicy między wartością tego samochodu przed uszkodzeniem a po naprawie.

W praktyce zdarza się, iż pracownicy przyjmują wspólną odpowiedzialność materialną za mienie powierzone im łącznie z obowiązkiem wyliczenia się. Podstawą łącznego powierzenia mienia jest umowa o współodpowiedzialności materialnej, zawarta na piśmie pomiędzy zakładem pracy a pracownikami.

Zatrudnieni ponoszący wspólną odpowiedzialność materialną odpowiadają w częściach określonych w ww. umowie, która winna precyzować, w jakiej części każdy z pracowników ponosi odpowiedzialność za powstałą szkodę. Udziały te nie muszą być jednakowe.

Przy czym trzeba pamiętać, iż w razie ustalenia, że szkoda w całości lub w części została spowodowana tylko przez niektórych pracowników objętych zakresem rzeczonej umowy, wówczas za całość szkody lub za stosowną jej część odpowiadają tylko sprawcy szkody

Od odpowiedzialności za mienie powierzone podwładni mogą się uwolnić wtedy, gdy wykażą, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych, np. wskutek niezapewnienia przez pracodawcę warunków umożliwiających zabezpieczenie mienia powierzonego.

2. Potrącenie z wynagrodzenia za pracę za powstałe szkody

Na zakończenie podkreślmy, że jeśli chodzi o potrącenie z wynagrodzenia pracowników równowartości powstałej szkody, to niezbędna będzie tu zgoda pracownika (koniecznie udzielona na piśmie). Bez niej pracodawca nie powinien pomniejszać należnej pracownikowi pensji.

Powyższe potwierdza uchwała Sądu Najwyższego z 5 maja 2004 r. (I PK 529/03), w której stwierdzono, że wyrażenie zgody przez pracownika na dokonanie potrącenia z jego wynagrodzenia bez świadomości wielkości długu i istnienia przesłanki odpowiedzialności jest wadliwe i nie ma mocy sprawczej.

Inny wyrok Sądu Najwyższego 4 października 1994 r. (sygn. akt I PZP 41/94, OSNP z 1995 r. nr 5, poz. 63) stanowi, że: „wyrażenie przez pracownika, na podstawie art. 91 Kodeksu pracy w umowie o wspólnej odpowiedzialności materialnej, zgody na potrącanie przez zakład pracy z wynagrodzenia za pracę należności z tytułu niedoborów, które mogą się ujawnić w przyszłości w wyniku inwentaryzacji - jest nieważne”.

Tekst opublikowany: 

24 stycznia 2010 r.

Mariusz Pigulski

Autor: Mariusz Pigulski

Specjalista w zakresie kadr i płac. Autor licznych opracowań i publikacji z zakresu kadr, rozliczania wynagrodzeń, składek ZUS oraz podatku.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.