Są przypadki, kiedy pracodawca musi raz jeszcze wysłać kierowcę na badania lekarskie

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Dodano: 5 listopada 2012
Pytanie:  Mam pytanie odnośnie badań lekarskich pracowników zatrudnionych na stanowisku kierowców. Zatrudniamy kierowców, którzy przy zatrudnieniu wykonują badania lekarskie i otrzymują zaświadczenie lekarskie na firmę ważne np. do 2013 r. W trakcie np. w roku 2012 kończy się ważność prawa jazdy, więc kierowca robi szkolenie i nowe badania lekarskie i psychologiczne do nowego prawa jazdy i tu przynosi nam nowe badanie lekarskie na 5 lat, ale wystawione na imię i nazwisko. Czy takie oświadczenie imienne może być w aktach osobowych pracownika - oryginał czy kopia, bo psychologiczne imienne bierzemy do akt kopię? Czy oświadczenie powinno być wystawione na firmę i czy ważność ma to nowe zaświadczenie? Czy w takim wypadku gdy jest imienne oświadczenie powinniśmy go wysłać  w 2013 r. na badanie lekarskie ponowne na firmę?

Pracodawcy zatrudniający kierowców w transporcie drogowym przechowują zaświadczenia lekarskie otrzymane w związku z badaniami przeprowadzane w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy.

Odpowiedź: 

Pracodawca powinien wysłać pracownika na badanie okresowe w 2013 r. dotyczące zdolności do pracy na stanowisku pracy w danej firmie niezależnie od badania, jakie pracownik przyniósł obecnie - imienne.

Pracodawcy zatrudniający kierowców w transporcie drogowym przechowują zaświadczenia lekarskie otrzymane w związku z badaniami przeprowadzane w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy. Badania te są wykonywane w zakresie badań profilaktycznych na podstawie Kodeksu pracy (czyli badań wstępnych, okresowych, kontrolnych).

Oprócz tych badań, kierowca powinien mieć także badania w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami. Takie badanie kończy się wystawieniem imiennego orzeczenia lekarskiego, zgodnego z wymogami rozporządzenia w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami. Tego rodzaju badania przeprowadza się na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym, a nie na podstawie Kodeksu pracy.

Zaświadczenie lekarskie wystawione w związku z badaniami profilaktycznymi i orzeczenie lekarskie w związku z badaniami na podstawie przepisów wykonawczych do ustawy o ruchu drogowym nie stanowią zatem tożsamych dokumentów.

Do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy w transporcie drogowym trzeba mieć obydwa badania.

Orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami uprawniony lekarz wystawia orzeczenie z kopią, przy czym oryginał orzeczenia otrzymuje osoba badana, zaś kopię orzeczenia dołącza do dokumentacji medycznej. Ponieważ w aktach osobowych przechowuje się odpisy lub kopie dokumentów dostarczonych przez pracownika - z dostarczonego oryginału orzeczenia lekarskiego należy zrobić kopię i tę kopię przechowywać w aktach osobowych pracownika.

- art. 122 ust. 1 pkt 1 ustawy z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r. nr 108, poz. 908, z późn. zm.),
- art. 39j ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2007 r. nr 125, poz. 874, z późn. zm.),
- załącznik nr 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. z 1996 r. nr 69, poz. 332, z późn. zm.),
- § 10 i § 11 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami(Dz.U. z 2004 r. nr 2, poz. 15, z późn. zm.).
Tekst opublikowany: 

26 sierpnia 2012 r.

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Prawnik, autorka opracowań z zakresu prawa pracy. Od 1998 r. była głównym specjalistą w Departamencie Prawa Pracy, w Ministerstwie Pracy i Polityki Od 2003 r. pracowała w Wydziale Legislacji Departamentu Prawa Pracy. Uczestniczyła w pracach legislacyjnych w MPiPS i Parlamencie. Absolwentka Podyplomowego Studium Zbiorowych Stosunków Pracy i Zasobów Ludzkich, w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik Podyplomowego Studium Zagadnień Legislacyjnych prowadzonego na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Obecnie prowadzi swoją firmę doradczą oraz prowadzi szkolenia z tematyki prawa pracy dla działów kadr, osób zarządzających oraz związków zawodowych, w szczególności z czasu pracy, dokumentacji pracowniczej, zgodnego z prawem zatrudniania i zwalniania pracowników, podnoszenia kwalifikacji zawodowych uprawnień rodzicielskich, problematyki pracy tymczasowej.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.