Przejęcie pracowników w przypadku powstania nowego podmiotu

Mariusz Pigulski

Autor: Mariusz Pigulski

Dodano: 22 grudnia 2009
Pytanie:  Pracodawca prowadzący firmę jednoosobową zatrudnia około 25 osób. Z dniem 31-grudnia 2009 r. chce rozwiązać umowę o pracę z pracownikami i zatrudnić ich od stycznia 2010 r. w spółce z o.o. Czy można zwolnić pracowników za porozumieniem stron bez zachowania okresu wypowiedzenia? Firma jednoosobowa będzie nadal działała także, nie mogę podać przyczyny likwidacji zakładu pracy. Jaką przyczynę można podać przy rozwiązaniu umów o pracę? Czy świadectwa pracy muszą być wydane skoro pracownicy będą świadczyć pracę u tego samego pracodawcy, ale u innego podmiotu? 
Odpowiedź: 

Strony stosunku pracy mogą w każdej chwili rozwiązać umowę o pracę za obopólnym porozumieniem. W opisanej w pytaniu sytuacji możemy mieć jednak do czynienia z tzw. przejęciem pracowników w trybie art. 231 Kodeksu pracy, alej kp bez potrzeby rozwiązywania z zatrudnionymi umów o pracę, a co za tym idzie wystawiania im świadectw pracy. Wspomniany przepis mówi, iż w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Pracownicy mają oczywiście prawo nie wyrazić zgody na pracę dla nowego podmiotu.

W obecnej rzeczywistości gospodarczej, niekiedy, z różnych powodów, dochodzi do przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę. W przepisach prawa próżno szukać definicji przejęcia zakładu pracy zapisanego w art. 231 kp.

Zdaniem Sądu Najwyższego:
W tej kwestii możemy jedynie posiłkować się orzecznictwem Sądu Najwyższego. I tak w wyroku z 7 czerwca 1994 r. (sygn. akt I PZP 20/94) wskazano, że termin przejęcie zakładu pracy należy rozumieć szeroko, jako wszelkie czynności i zdarzenia, które powodują przejście na inną osobę zakładu pracy w znaczeniu przedmiotowym (chodzi tu głównie o składniki majątkowe) w całości lub w części. W innym orzeczeniu z 10 grudnia 2004 r. (sygn. akt I PK 103/04) skład sędziowski Sądu Najwyższego podkreślił zaś, iż przez przejęcie zakładu pracy należy także rozumieć przejęcie zadań jednego zakładu pracy na rzecz drugiego zakładu pracy. Natomiast zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 9 grudnia 2004 r. (sygn. I PK 103/04, OSNP 2005/15/220) przejście części zakładu pracy na nowego pracodawcę powoduje przejęcie zatrudnionych w niej pracowników, wobec tego nie dochodzi do likwidacji ich stanowisk pracy, a były pracodawca nie może wypowiedzieć im umów o pracę.

W rozstrzyganym przypadku nie dochodzi do likwidacji podmiotu zatrudniającego, lecz do powstania (wydzielenia) nowej jednostki, w której pracę mają świadczyć pracownicy zatrudnieni dotąd w firmie będącej własnością osoby fizycznej. Z uwagi na powyższe należy mniemać, że wraz z przejęciem pracowników nowotworzona spółka z o.o. staje się stroną istniejących dotąd stosunków pracy, niejako automatycznie, z mocy samego prawa.

Przejęcie pracowników w trybie art. 231 kp stanowi kontynuację dotychczasowego zatrudnienia, co wiąże się m.in. z tym, że dotychczasowy pracodawca jest obowiązany przekazać akta osobowe przejmowanych osób oraz pozostałą dokumentację pracowniczą pracodawcy przejmującemu. Nowy podmiot zatrudniający nie nawiązuje z pracownikami stosunków pracy tylko kontynuuje dotychczasowe, dlatego nie musi ich kierować na wstępne badania lekarskie, szkolenia bhp, wystawiać świadectw pracy, wypłacać ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy itp.

Za zobowiązania wynikające ze stosunków pracy powstałe przed dniem przejęcia pracowników odpowiada pracodawca przejmujący (jeżeli przejął zakład pracy w całości) albo odpowiadają solidarnie pracodawca przejmowany oraz pracodawca przejmujący (w przypadku przejęcia części zakładu pracy).

W sytuacji przejmowania pracowników, pracodawca obowiązany jest do powiadomienia pracowników na piśmie, co najmniej 30 dni przed planowanym przejęciem zakładu pracy o konkretnym terminie przejęcia, przyczynach przejęcia, następstwach planowanego przejęcia dla pracowników oraz zamierzonych działaniach w celu zachowania warunków pracy i płacy, bądź planowanych zmian w warunkach pracy i płacy oraz ewentualnej konieczności przekwalifikowania.

Co istotne przejmowani pracownicy mają możliwość zrezygnowania z zatrudnienia w nowej firmie. Mogą oni wszakże w terminie 2 miesięcy od przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę rozwiązać stosunek pracy bez wypowiedzenia, za siedmiodniowym uprzedzeniem.

Tekst opublikowany: 

22 grudnia 2009 r.

Mariusz Pigulski

Autor: Mariusz Pigulski

Specjalista w zakresie kadr i płac. Autor licznych opracowań i publikacji z zakresu kadr, rozliczania wynagrodzeń, składek ZUS oraz podatku.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.