Odszkodowanie od byłego pracownika za błędy w pracy

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Dodano: 17 stycznia 2012
Pytanie:  W jaki sposób wyegzekwować od byłego pracownika odszkodowanie za błędy w wykonywanej pracy wykryte podczas kontroli, która ma miejsce po ustaniu zatrudnienia i wiąże się z zapłatą kary pieniężnej?

Pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę i tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego wynikła szkoda. Jak wyegzekwować odszkodowanie od pracownika za błędy w pracy dowiesz się z tekstu.

Odpowiedź: 

W celu uzyskania odszkodowania od byłego pracownika, musicie Państwo wykazać, iż ponieśliście szkodę z powodu błędów pracownika, a także iż szkoda ta powstała wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych z winy tego pracownika (art. 114 kp).

Zgodnie bowiem z art. 115 kp pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę i tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego wynikła szkoda. Pracownik nie ponosi odpowiedzialności za szkodę w takim zakresie, w jakim pracodawca lub inna osoba przyczyniły się do jej powstania albo zwiększenia.

Odszkodowanie ustala się w wysokości wyrządzonej szkody, jednakże nie może ono przewyższać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody. Jeżeli pracownik wyrządził szkodę umyślnie, jest obowiązany do jej naprawienia w pełnej wysokości.

Podkreślić należy, iż roszczenia pracodawcy o naprawienie szkody wyrządzonej wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ulegają przedawnieniu z upływem 1 roku od dnia, w którym pracodawca powziął wiadomość o wyrządzeniu przez pracownika szkody, nie później jednak niż z upływem 3 lat od jej wyrządzenia.

Jeżeli pracownik wyrządził szkodę umyślnie, do przedawnienia roszczenia stosuje się przepisy art. 4421 kc, zgodnie z którym roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem trzech lat od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednakże termin ten nie może być dłuższy niż 10 lat od dnia , w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę.

Wobec powyższego, możecie Państwo wystąpić z pisemnym żądaniem do byłego pracownika o dobrowolną zapłatę odszkodowania, a w razie odmowy zapłaty wyliczonej przez Państwa kwoty odszkodowania, wystąpić na drogę postępowania sądowego.

Tekst opublikowany: 

14 grudnia 2011 r.

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Radca prawny. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Specjalizuje się w prawie pracy, w szczególności w zagadnieniach związanych z tworzeniem umów i dokumentów związanych ze stosunkiem pracy, a także czasem pracy, zgodnym z prawem zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, uprawnieniami rodzicielskimi. Posiada bogate doświadczenie w reprezentowaniu zarówno pracowników, jak i pracodawców w sporach pracowniczych przed sądami pracy.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.