Odbycie stażu w różnych firmach a prawo do urlopu

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Dodano: 30 lipca 2012
Pytanie:  Czy odbycie stażu (w trzech różnych firmach i okresach) przez nowo przyjętą pracownicę liczy się do urlopu i stażu pracy? Jak jest z urlopem na stażu?

Sprawdź, czy odbycie stażu liczy się do urlopu wypoczynkowego.

Odpowiedź: 

Wszystko zależy od tego, co rozumie się pod pojęciem stażu. Jeżeli pytanie dotyczy stażu, odbywanego na podstawie skierowania z urzędu pracy, za który nowa pracownica, jeszcze jako stażystka otrzymywał stypendium z urzędu pracy - to ten staż ma wpływ na uprawnienia pracownicze.

Zgodnie z przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy - okres pobierania stypendium za staż odbywany z urzędu pracy wlicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych oraz okresów składkowych w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ale uwaga są wyjątki.

Okresów pobierania zasiłku i stypendium nie wlicza się jednak do:
  • okresów wymaganych do nabycia prawa i długości okresu pobierania zasiłku;
  • okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego;
  • stażu pracy określonego w odrębnych przepisach, wymaganego do wykonywania niektórych zawodów, np. stażu potrzebnego do uzyskania zawodu lekarza, czy dentysty.

Zatem, okres takiego stażu należy wliczyć pracownicy do wymiaru urlopu wypoczynkowego (co oznacza, ze szybciej nabędzie ona prawo do urlopu w wymiarze 26 dni). Natomiast nie zalicza się go do nabycia prawa do urlopu wypoczynkowego. Jeżeli nowa pracownica do tej pory nie pracowała w ramach stosunku pracy - musi przepracować miesiąc, żeby nabyć prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego.

Na stażu z urzędu pracy nie ma się prawa do urlopu wypoczynkowego. Urlop wypoczynkowy to uprawnienie, które przysługuje pracownikowi. Natomiast staż w rozumieniu przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oznacza nabywanie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą.

Jednakże stażysta także może skorzystać z wolnego, jakkolwiek nie jest to urlop wypoczynkowy. ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy stanowi bowiem, że na wniosek bezrobotnego odbywającego staż pracodawca jest obowiązany do udzielenia dni wolnych w wymiarze 2 dni za każde 30 dni kalendarzowych odbywania stażu. Za dni wolne przysługuje stypendium. Za ostatni miesiąc odbywania stażu pracodawca jest obowiązany udzielić dni wolnych przed upływem terminu zakończenia stażu.

Tekst opublikowany: 

24 sierpnia 2012 r.

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Prawnik, autorka opracowań z zakresu prawa pracy. Od 1998 r. była głównym specjalistą w Departamencie Prawa Pracy, w Ministerstwie Pracy i Polityki Od 2003 r. pracowała w Wydziale Legislacji Departamentu Prawa Pracy. Uczestniczyła w pracach legislacyjnych w MPiPS i Parlamencie. Absolwentka Podyplomowego Studium Zbiorowych Stosunków Pracy i Zasobów Ludzkich, w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik Podyplomowego Studium Zagadnień Legislacyjnych prowadzonego na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Obecnie prowadzi swoją firmę doradczą oraz prowadzi szkolenia z tematyki prawa pracy dla działów kadr, osób zarządzających oraz związków zawodowych, w szczególności z czasu pracy, dokumentacji pracowniczej, zgodnego z prawem zatrudniania i zwalniania pracowników, podnoszenia kwalifikacji zawodowych uprawnień rodzicielskich, problematyki pracy tymczasowej.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.