Lista obecności a polecenie wyjazdu służbowego

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Dodano: 23 listopada 2011
Pytanie:  Jeżeli pracownik otrzymał polecenie wyjazdu służbowego na określony dzień, to czy może przyjść do pracy na 7.00 podpisać listę obecności, a około 12.00 wyjechać i być w „terenie” do końca dnia do 15.00? Należy zauważyć, że pracownikowi wystarczą te 3 godziny na załatwienie sprawy. Czy może pracownik nie powinien podpisywać się na liście obecności skoro ma polecenie wyjazdu służbowego?

Podróżą służbową jest wykonanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy pracownika. Sprawdź, jak przepisy prawa pracy regulują podróż służbową na część dnia pracy pracownika.

Odpowiedź: 

Przepisy prawa pracy tego nie przesądzają. Przyjmuje się, że jeżeli pracodawca przewiduje, że wyjazd służbowy pracownika nie zajmie mu całej roboczej dniówki, to powinien określić, co pracownik ma zrobić z pozostałą częścią dnia roboczego. Kodeks pracy definiuje, bowiem podróż służbową, jako wykonanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy pracownika. Zadanie służbowe, jakiego pracodawca wymaga od pracownika nie musi, więc zajmować mu całego dnia pracy.

Jeżeli pracodawca zdecyduje, że przed lub po wyjeździe służbowym niezajmującym całej dniówki, pracownik ma przyjść do pracy, może mu kazać podpisać się na liście obecności. Natomiast, żeby później prawidłowo rozliczyć ten dzień (np. w kwestii zwrotu kosztu dojazdu), pracodawca może wymagać, żeby pracownik podpisał się na liście obecności od - do, czyli np. wpisał godz. kiedy był w miejscu pracy np. 7 - 12.00, a na pozostałą część dniówki na liście obecności - wstawił symbol, jakim u pracodawcy oznacza się wyjście/wyjazd służbowy.

Rozwiązanie takich kwestii jak przedstawiona w pytaniu powinno znaleźć się w regulaminie pracy. Kodeks pracy stanowi, że regulamin pracy, określając prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników związane z porządkiem w zakładzie pracy, powinien ustalać w szczególności: przyjęty u danego pracodawcy sposób potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.
Tekst opublikowany: 

16 listopada 2011 r.

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Prawnik, autorka opracowań z zakresu prawa pracy. Od 1998 r. była głównym specjalistą w Departamencie Prawa Pracy, w Ministerstwie Pracy i Polityki Od 2003 r. pracowała w Wydziale Legislacji Departamentu Prawa Pracy. Uczestniczyła w pracach legislacyjnych w MPiPS i Parlamencie. Absolwentka Podyplomowego Studium Zbiorowych Stosunków Pracy i Zasobów Ludzkich, w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik Podyplomowego Studium Zagadnień Legislacyjnych prowadzonego na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Obecnie prowadzi swoją firmę doradczą oraz prowadzi szkolenia z tematyki prawa pracy dla działów kadr, osób zarządzających oraz związków zawodowych, w szczególności z czasu pracy, dokumentacji pracowniczej, zgodnego z prawem zatrudniania i zwalniania pracowników, podnoszenia kwalifikacji zawodowych uprawnień rodzicielskich, problematyki pracy tymczasowej.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz