Likwidacja firmy. Kto powinien wystawić byłemu pracownikowi zaświadczenie RP-7

Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

Dodano: 19 czerwca 2018
Pytanie:  Były pracownik zwrócił się do nas (spółka D) o wydanie świadectwa pracy i RP-7. W 1987 r. pracownik zatrudniony był przez spółkę A (w 1989 r. spółka A przestała istnieć, a sukcesorem prawnym spółki A stała się spółka B). W aktach pracownika znajduje się pismo, że w wyniku przekształcenia spółki A z dniem 1 lipca 1989 r. zgodnie z art 231 § 3 Kodeksu pracy stroną umów zawartych przez spółkę A stała się spółka C. Spółka C została zlikwidowana w roku 2003. W akcie notarialnym likwidacyjnym jest uchwała, że wspólnicy na podstawie art 288 § 3 Kodeksu spółek handlowych postanawiają oddać na przechowanie księgi i dokumenty w tym archiwum akt osobowych pracowników rozwiązanej spółki C dominującemu wspólnikowi - spółce B. Spółka B została przejęta przez spółkę D w roku 2017. W akcie notarialnym przejęcia spółek jest paragraf brzmiący: „Ponieważ na skutek połączenia Spółka przejmowana (B) zostanie rozwiązana, Spółka przejmująca (D) na podstawie art. 231 § 2 Kodeksu pracy przejmie w całości obowiązki Spółki Przejmowanej w tym wynikające m.in. z ustawy z 17 grudnia 1998 o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych, a w tym obowiązki opisane w art. 125 i 125a ww. ustawy, a w szczególności obowiązek współdziałania z pracownikami Spółki Przejmowanej(B) lub jej poprzedników prawnych w gromadzeniu dokumentacji niezbędnej do przyznania świadczenia i wydawania pracownikom Spółki przejmowanej (B) lub jej poprzedników prawnych lub organowi rentowemu zaświadczeń niezbędnych do ustalenia prawa do świadczeń i ich wysokości". Czy spółka D może wystawić ze swoją pieczątką i podpisami uprawnionych osób świadectwo pracy i RP-7 za spółkę C?
Odpowiedź: 

Spółka D jako następca prawny przechowawcy akt, dysponujący tą dokumentacją, powinien wystawić na żądanie zainteresowanego zaświadczenie Rp-7 za okres wskazany w pytaniu.

Zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych księgi i dokumenty rozwiązanej spółki powinny być oddane na przechowanie osobie wskazanej w umowie spółki lub w uchwale wspólników.

W braku takiego wskazania, przechowawcę wyznacza sąd rejestrowy.

Z kolei przepisy o archiwach stanowią, że w przypadku postawienia przedsiębiorcy w stan likwidacji lub ogłoszenia jego upadłości, odpowiednio, likwidator lub syndyk masy upadłości wskazuje przechowawcę, któremu dokumentacja zostanie przekazana do dalszego przechowywania, zapewniając na ten cel środki finansowe na okres, jaki pozostał do wygaśnięcia umów przechowania tej dokumentacji zawartych przez przedsiębiorcę.

Przechowawca ma obowiązek, na żądanie osoby, której dokumentacja dotyczy przekazać kopie lub odpisy tej dokumentacji drogą pocztową lub w inny wskazany przez żądającego sposób, pod wskazany przez niego adres, powiększając kwotę należności za usługę o poniesione koszty tego przekazania, albo zapewnić żądającemu prawo do wglądu w dotyczącą go dokumentację w miejscu znajdującym się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Jeżeli z umowy wynika, że spółka – następca prawny przechowawcy przejmuje po nim wszystkie uprawnienia i obowiązki, także w zakresie przechowywania dokumentacji wcześniej zlikwidowanego pracodawcy, to oznacza, że przechodzą na tego następcę prawnego wszystkie uprawnienia i obowiązki – także w zakresie dokumentacji uprawnień dotyczących ubezpieczeń społecznych. Tym samym następca prawny przechowawcy, dysponując kompletem dokumentacji pracowniczej zlikwidowanej spółki, powinien wystawić druk Rp-7 także za okres wskazany w pytaniu.

Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, współpracownik merytoryczny największych wydawnictw prawniczych. Doświadczony trener i wykładowca.
Słowa kluczowe:
likwidacja firmyZUS Rp-7
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz