Likwidacja firmy. Kto powinien wystawić byłemu pracownikowi zaświadczenie RP-7

Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

Dodano: 19 czerwca 2018
Pytanie:  Były pracownik zwrócił się do nas (spółka D) o wydanie świadectwa pracy i RP-7. W 1987 r. pracownik zatrudniony był przez spółkę A (w 1989 r. spółka A przestała istnieć, a sukcesorem prawnym spółki A stała się spółka B). W aktach pracownika znajduje się pismo, że w wyniku przekształcenia spółki A z dniem 1 lipca 1989 r. zgodnie z art 231 § 3 Kodeksu pracy stroną umów zawartych przez spółkę A stała się spółka C. Spółka C została zlikwidowana w roku 2003. W akcie notarialnym likwidacyjnym jest uchwała, że wspólnicy na podstawie art 288 § 3 Kodeksu spółek handlowych postanawiają oddać na przechowanie księgi i dokumenty w tym archiwum akt osobowych pracowników rozwiązanej spółki C dominującemu wspólnikowi - spółce B. Spółka B została przejęta przez spółkę D w roku 2017. W akcie notarialnym przejęcia spółek jest paragraf brzmiący: „Ponieważ na skutek połączenia Spółka przejmowana (B) zostanie rozwiązana, Spółka przejmująca (D) na podstawie art. 231 § 2 Kodeksu pracy przejmie w całości obowiązki Spółki Przejmowanej w tym wynikające m.in. z ustawy z 17 grudnia 1998 o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych, a w tym obowiązki opisane w art. 125 i 125a ww. ustawy, a w szczególności obowiązek współdziałania z pracownikami Spółki Przejmowanej(B) lub jej poprzedników prawnych w gromadzeniu dokumentacji niezbędnej do przyznania świadczenia i wydawania pracownikom Spółki przejmowanej (B) lub jej poprzedników prawnych lub organowi rentowemu zaświadczeń niezbędnych do ustalenia prawa do świadczeń i ich wysokości". Czy spółka D może wystawić ze swoją pieczątką i podpisami uprawnionych osób świadectwo pracy i RP-7 za spółkę C?

Pozostało jeszcze 56 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (9.00 zł netto) »Przez SMS (10.00 zł netto) »
Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

Michał Culepa - prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, wieloletni redaktor Serwisu Prawno-Pracowniczego, współpracownik merytoryczny największych wydawnictw prawniczych. Doświadczony trener i wykładowca. Autor licznych komentarzy i opracowań dotyczących m.in. zatrudnienia w jednostkach sektora finansów publicznych, instytucjach kultury, oświacie.
Słowa kluczowe:
likwidacja firmyZUS Rp-7
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

© PortalFK.pl
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel