Kto może świadczyć usługi bhp?

Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

Dodano: 4 sierpnia 2010
Pytanie:  Prowadzę działalność księgową. Chciałbym rozszerzyć ją o doradztwo i wykonywanie usług z dziedziny bhp - szkolenia pracownicze  itp. Jakie szkolenia muszę zdobyć, jakie certyfikaty lub inne świadectwa musze posiadać, abym mógł wykonywać i świadczyć usługi tzw. bhp-owca?
Odpowiedź: 

Osoba prowadząca szkolenia bhp powinna legitymować się wiedzą i doświadczeniem w danej branży, w której prowadzi szkolenia. Firma szkoleniowa powinna zapewnić warunki szkolenia wskazane w przepisach rozporządzenia w sprawie szkoleń bhp. Certyfikację (nieobowiązkową) wykładowców bhp prowadzi m.in. Państwowy Instytut Badawczy - Centralny Instytut Ochrony Pracy (CIOP)

Jednostka organizacyjna prowadząca działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy powinna zapewnić:

  1. programy poszczególnych rodzajów szkolenia opracowane dla określonych grup stanowisk,
  2. programy szkolenia instruktorów w zakresie metod prowadzenia instruktażu - w przypadku prowadzenia takiego szkolenia,
  3. wykładowców i instruktorów posiadających zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów szkolenia,
  4. odpowiednie warunki lokalowe do prowadzenia działalności szkoleniowej,
  5. wyposażenie dydaktyczne niezbędne do właściwej realizacji programów szkolenia,
  6. właściwy przebieg szkolenia oraz prowadzenie dokumentacji w postaci programów szkolenia, dzienników zajęć, protokołów przebiegu egzaminów i rejestru wydanych zaświadczeń.
Powyższe oznacza zatem, że firma prowadząca szkolenia z zakresu bhp zasadniczo nie musi legitymować się specjalistycznymi certyfikatami ani świadectwami. Obowiązana jest jednak zapewnić wskazane wyżej programy, bazę dydaktyczną i materiały. Prowadzący szkolenie z danej dziedziny powinien legitymować się, co najmniej ukończonym szkoleniem okresowym w zakresie branży, w jakiej prowadzone jest dane szkolenie, z uwagi na fakt przekazywania wiedzy, którą sam powinien dysponować.
Pożądanym (jednak nieobowiązkowym w przypadku firmy szkoleniowej) jest zdobycie kwalifikacji dla pracodawcy wykonującego samodzielnie zadania służby bhp w zakładzie pracy. W takim wypadku należy - przed podjęciem wykonywania szkoleń - odbyć dodatkowe szkolenie przeprowadzone w formie kursu lub seminarium według programu opracowanego w oparciu o ramowy program określony w części III załącznika nr 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2004 r. nr 180, poz. 1860 z póżn. zm.).

Możliwe jest także zdobycie certyfikatu Ośrodka Certyfikacji Kompetencji Personelu Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, który prowadzi certyfikację personelu dydaktycznego - wykładowców bhp. Szczegóły dotyczące tej kwestii można znaleźć na stronie internetowej www.ciop.pl. Certyfikat ten nie jest obowiązkowy w sensie prawnym, ale stanowi dowód kompetencji personelu dydaktycznego i jakości przeprowadzanych szkoleń.

Tekst opublikowany: 

2 sierpnia 2010 r.

Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, współpracownik merytoryczny największych wydawnictw prawniczych. Doświadczony trener i wykładowca.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz