Jakie skutki kadrowe wywoła zmiana firmy?

Mariusz Pigulski

Autor: Mariusz Pigulski

Dodano: 30 czerwca 2010
Pytanie:  Współwłaściciel spółki jawnej wraz z małżonką (mają te same udziały) odchodzą z niej. Zmieni się nazwa firmy. Jakie skutki kadrowe wywoła ta zmiana? Czy pracowników wystarczy powiadomić pismem, czy trzeba z każdym pracownikiem podpisać aneks do umowy? Jeżeli zmiana zostanie zgłoszona do ZUS to czy należy wyrejestrować każdego pracownika i zarejestrować ponownie? Czy trzeba zmienić regulaminy dla pracowników skoro w pkt 1. regulaminu jest napisane, że obowiązuje w firmie X czyli pod stara nazwą? Karty ewidencji pracy są z pieczątką na starą nazwę firmy, czy można obok przystawić pieczątkę z nową nazwą firmy? Czy trzeba założyć nowe karty ewidencji czasu pracy? Jakie zmiany w dokumentacji będą dotyczyły osób zatrudnionych na umowę zlecenie? Czy do takiej umowy też należy podpisać aneksy?
Odpowiedź: 

W opisanym przypadku należy dokonać zgłoszenia zmiany danych identyfikacyjnych płatnika składek na druku ZUS ZIPA. Ponadto każdego z pracowników i zleceniobiorców trzeba poinformować o zaistniałej zmianie odrębnym pismem, które powinno być złożone do akt osobowych oraz pod zawarte umowy zlecenia. Do obowiązujących w firmie regulaminów powinno sporządzić się aneksy z podaniem nowej nazwy zakładu pracy. Nie należy natomiast przygotowywać nowych kart ewidencji czasu pracy ani wyrejestrowywać i rejestrować na nowo w ZUS osób zatrudnionych.

Zasadą jest, że zmiana nazwy firmy oraz zmiany powstałe w wyniku zbycia udziałów lub akcji nie mają wpływu na stosunek pracy i nie powodują zmiany pracodawcy, jako podmiotu stosunków prawnych w zakresie prawa pracy.

Przypomnijmy, że w myśl art. 3 Kodeksu pracy, pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników. Jednostką taką są np. spółki prawa handlowego - niezależnie od tego, kto jest wspólnikiem (udziałowcem lub akcjonariuszem). Tym samym, zmiany powstałe wskutek zbycia udziałów lub akcji nie mają wpływu na stosunek pracy - pracodawcą i przed, i po zmianie jest wciąż spółka.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż w przedstawionych okolicznościach spółka w dalszym ciągu, jako płatnik składek ma obowiązek m.in. obliczać i odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz dokonywać rozliczeń składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, FP i FGŚP.

Zmiana nazwy podmiotu zatrudniającego czy zmiany powstałe w danej jednostce wskutek zbycia udziałów nie powodują konieczności przygotowywania nowych ewidencji czasu pracy ani zmiany umów cywilnoprawnych oraz umów o pracę zawartych z pracownikami. Wspomniane zmiany nie obligują również pracodawców do wyrejestrowywania i ponownego rejestrowania w ZUS osób zatrudnionych.

Niemniej jednak w analizowanym przypadku powinno się poinformować odrębnym pismem zatrudnionych pracowników, zleceniobiorców i dziełobiorców o zmianie nazwy zakładu pracy.

Zmiany danych identyfikacyjnych podmiotu będącego płatnikiem składek wymagają zgłoszenia ich w ZUS w terminie 14 dni na druku ZUS ZIPA, w którym w bloku II wykazuje się stare dane identyfikacyjne, a w bloku III podaje się aktualne dane.

Tekst opublikowany: 

15 czerwca 2010 r.

Mariusz Pigulski

Autor: Mariusz Pigulski

Specjalista w zakresie kadr i płac. Autor licznych opracowań i publikacji z zakresu kadr, rozliczania wynagrodzeń, składek ZUS oraz podatku.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz