Jak postąpić z pracownikiem, który po chorobie nie otrzymał od lekarza oświadczenia o zdolności do pracy?

Autor: Krystyna Tymorek

Dodano: 9 grudnia 2008
Pytanie:  Zatrudniony w naszej firmie pracownik, który był na zwolnieniu lekarskim z powodu wypadku przy pracy, poinformował nas, że lekarz, który go dotąd leczył, stwierdził, że leczenie urazu zostało zakończone, lecz nie wypisze pracownikowi oświadczenia dopuszczającego go do pracy. W związku z brakiem orzeczenia o zdolności pracownika do pracy nie może on wykonywać powierzonych mu obowiązków zgodnie z umową o pracę. Jak takiego pracownika rozliczać?
Odpowiedź: 

W opisanym przypadku pracodawca powinien więc skierować pracownika, który był na zwolnieniu lekarskim powyżej 30 dni, na badanie przez wskazanego przez siebie i na własny koszt, lekarza medycyny pracy, który określi, czy i na jakim stanowisku pracownik może być nadal zatrudniony.

Zgodnie z art. 229 Kodeksu pracy (dalej: kp) o dopuszczeniu do pracy na dotychczasowym stanowisku, po okresie niezdolności do pracy trwającym dłużej niż 30 dni decyduje lekarz medycyny pracy, a nie lekarz leczący.

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarza medycyny pracy, stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.

Tekst opublikowany: 

9 grudnia 2008 r.

Autor: Krystyna Tymorek

Radca prawny, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.