Czy okres prowadzenia działalności gospodarczej jest okresem zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia urlopowe pracownika?

Mariusz Pigulski

Autor: Mariusz Pigulski

Dodano: 15 kwietnia 2009
Pytanie:  Od marca 2008 r. zatrudniliśmy pracownika, który prowadził wcześniej jednoosobową działalność gospodarczą w okresie od czerwca 1996 do lipca 2007 r. Przed zatrudnieniem w naszej firmie nigdy nie pracował na umowę o pracę. W jakiej wysokości przysługuje mu urlop wypoczynkowy?
Odpowiedź: 

Okres prowadzenia działalności gospodarczej nie jest okresem zatrudnienia w rozumieniu przepisów prawa dotyczących zagadnienia urlopów wypoczynkowych i nie podlega zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia urlopowe pracownika. W związku z tym w sytuacji przedstawionej w pytaniu pracownikowi po upływie pierwszego miesiąca pracy będzie przysługiwać urlop w wysokości 1,66 dnia zgodnie z wyliczeniem 20 dni × 1/12.

Ustalając staż urlopowy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, uwzględnia się nie tylko wszystkie okresy poprzedniego zatrudnienia pracowniczego, bez względu na podstawę prawną jego nawiązania, przerw w zatrudnieniu oraz sposobu jego ustania, ale również tzw. okresy zaliczane, takie jak okresy nauki, odbytej służby wojskowej itd.

Na podstawie przepisów Kodeksu pracy (dalej: kp) oraz przepisów szczególnych zaliczeniu do stażu urlopowego podlega między innymi okres:

1. zatrudnienia,

2. nauki szkolnej (art. 155 kp) – do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:

 - zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,

- średniej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,

- średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat,

- średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata,

- szkoły policealnej – 6 lat,

- szkoły wyższej – 8 lat,

3. za który przysługuje odszkodowanie w przypadku skrócenia okresu wypowiedzenia (art. 361 § 2 kp),

4. pozostawania bez pracy, za który przyznano odszkodowanie pracownikowi przywróconemu do pracy (art. 51 § 2 kp),

5. urlopu bezpłatnego, którego udzielono pracownikowi celem podjęcia pracy u innego pracodawcy (art. 1741 § 2 kp),

6. urlopu wychowawczego (art. 1865 kp),

7. urlopu bezpłatnego udzielonego młodocianemu w okresie ferii szkolnych (art. 205 § 4 kp),

8. urlopu bezpłatnego, udzielonego pracownikowi podejmującemu naukę w szkole, bez skierowania (§ 5 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych – Dz.U. nr 103, poz. 472 ze zm.),

9. pobierania zasiłku dla bezrobotnych i stypendium (art. 79 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy – Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.),

10. służby zastępczej (art. 36 ustawy z 28 listopada 2003 r. o służbie zastępczej – Dz.U. z 2003 r. nr 223, poz. 2217 ze zm.),

11. prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie (art. 1 ustawy z 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy – Dz.U. z 1990 r. nr 54, poz. 310),

12. czynnej służby wojskowejoraz urlopu bezpłatnego udzielonego powołanemu do odbycia ćwiczeń wojskowych (art. 120 i art. 124 ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej – Dz.U. z 2004 r. nr 241, poz. 2416 ze zm.).

Skoro na początku ustaliliśmy, że okres prowadzenia działalności gospodarczej nie jest wliczany do stażu urlopowego, pracownik, o którym mowa w pytaniu, z uwagi na podjęcie w marcu 2008 r. zatrudnienia w ramach stosunku pracy po raz pierwszy, nabywać będzie prawo do urlopu wypoczynkowego z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku (art. 153 kp). Urlop ten będzie nabywany sukcesywnie za każdy przepracowany miesiąc. Wymiar pierwszego urlopu nie podlega zaokrągleniu wobec braku odpowiedniej ku temu podstawy prawnej. Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym.

Tekst opublikowany: 

15 kwietnia 2009 r.

Mariusz Pigulski

Autor: Mariusz Pigulski

Specjalista w zakresie kadr i płac. Autor licznych opracowań i publikacji z zakresu kadr, rozliczania wynagrodzeń, składek ZUS oraz podatku.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.