Częstotliwość szkoleń okresowych z zakresu bhp dla pracowników apteki

Autor: Hanna Miszewska

Dodano: 27 lipca 2011
Pytanie:  Apteka zatrudnia 3 pracowników: dwóch mgr farmacji i jednego technika farmacji. Jak często dla tych pracowników powinny być przeprowadzane szkolenia okresowe?

Szkolenie okresowe ma na celu aktualizację i ugruntowanie wiedzy i umiejętności w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zaznajomienie pracowników z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi w tym zakresie.

Odpowiedź: 

Pracownicy apteki (mgr farmacji i technik farmacji) powinni odbyć szkolenie okresowe nie rzadziej niż raz na 5 lat.

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. W tym celu pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia pracownikowi przeszkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie.

Szkolenie okresowe ma na celu aktualizację i ugruntowanie wiedzy i umiejętności w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zaznajomienie pracowników z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi w tym zakresie.

Szkolenie to obowiązani są odbywać:
  • osoby będące pracodawcami oraz inne osoby kierujące pracownikami, w szczególności kierownicy, mistrzowie i brygadziści;
  • pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych;
  • pracownicy inżynieryjno-techniczni, w tym projektanci, konstruktorzy maszyn i innych urządzeń technicznych, technolodzy i organizatorzy produkcji;
  • pracownicy służby bezpieczeństwa i higieny pracy i inne osoby wykonujące zadania tej służby;
  • pracownicy administracyjno-biurowi i inni pracownicy niewymienieni powyżej, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Pracowników apteki (mgr farmacji, technika farmacji) nie można zaliczyć ani do pracowników zajmujących stanowiska robotnicze ani też do pracowników zajmujących stanowiska administracyjno-biurowe. Pracownicy ci podczas wykonywania swojej pracy mają kontakt z czynnikami szkodliwymi dla zdrowia (substancje i odczynniki chemiczne, lekarstwa) i uciążliwymi (np. stres, hałas).

Należy ich, zatem zakwalifikować do „innych pracowników, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne”.

To z kolei powoduje, że szkolenie okresowe pracowników apteki powinno obyć się formie kursu, seminarium lub samokształcenia kierowanego nie rzadziej niż raz na 5 lat.

Tekst opublikowany: 

12 lipca 2011 r.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz