Równoważny system czasu pracy oraz dłuższy okres rozliczeniowy w firmie budowlanej

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Dodano: 8 września 2010
Pytanie:  Prowadzę firmę budowlaną. Pracownicy przez około 5 miesięcy pracują na różnych budowach, a przez resztę roku pracują w siedzibie firmy. Czy można w takiej sytuacji wprowadzić równoważony system czasu pracy z 4 miesięcznym okresem rozliczeniowym? Czy można wnioskować o dłuższy okres np. 6 miesięcy albo 12 miesięcy?
Odpowiedź: 

Co do zasady, w przypadku systemu równoważnego czasu pracy należy stosować 1 miesięczny okres rozliczeniowy. Jednakże przy pracach uzależnionych od pory roku lub warunków atmosferycznych okres rozliczeniowy może być przedłużony maksymalnie do 4 miesięcy. Ponieważ Państwa firma jest firmą budowlaną, nie powinniście mieć Państwo problemów z udowodnieniem inspektorowi PIP w razie kontroli, że wykonywania u Państwa praca jest związana zarówno z porami roku jak i warunkami atmosferycznymi.

W związku z tym, że z treści pytania wynika, że jesteście Państwo przedsiębiorcami w rozumieniu ustawy antykryzysowej, to możecie Państwo podjąć czynności zmierzające do wprowadzenia - w terminie ograniczonym, bo tylko do dnia 31 grudnia 2011 r. - 12 miesięcznego okresu rozliczeniowego.

Jego stosowanie jest dopuszczalne, jeżeli jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technologicznymi, lub dotyczącymi organizacji czasu pracy i przy zachowaniu ogólnych zasad bhp.

Te przyczyny pracodawca sam musi u siebie wynaleźć i umieć je wykazać przed inspektorem PIP w razie kontroli. W Państwa przypadku mogą być nimi np. nieprzewidywalne warunki pogodowe czy zmienność zapotrzebowania na usługi budowlane spowodowana kryzysem.

Przypominam, że przedsiębiorcy mogą, bowiem wprowadzić tak długi okres rozliczeniowy na podstawie tzw. ustawy antykryzysowej (ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców). Wprowadzenie tego okresu rozliczeniowego, jest możliwe po spełnieniu warunków wymaganych ustawą antykryzysową - niezależnie od systemu czasu pracy w oparciu, o który jest wykonywana praca w firmie.

12 miesięczny okres rozliczeniowy może obowiązywać w firmie, w której funkcjonuje równoważny system czasu pracy. O wydłużenie okresu rozliczeniowego na podstawie ustawy antykryzysowej nigdzie się nie wnioskuje. O wydłużeniu okresu rozliczeniowego pracodawca nie może również decydować sam. Możliwe jest to tylko na podstawie pisemnego porozumienia z przedstawicielstwem załogi.

Zatem przedłużenie okresu rozliczeniowego można wprowadzić w:

  • układzie zbiorowym lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi,
  • porozumieniu z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym w tej firmie, jeżeli w firmie nie ma związków zawodowych.
Takie przedstawicielstwo pracowników może być wyłonione doraźnie - tylko w celu zawarcia porozumienia dotyczącego wydłużenia okresu rozliczeniowego. O liczbie przedstawicieli i trybie ich wyboru decydował będzie pracodawca; powinien on jednak zapewnić, aby wybory odbyły się w sposób demokratyczny, tj. aby każdy pracownik miał możliwość zagłosowania na kandydatów. Pracownicy powinni też być poinformowani o celu wyboru swoich przedstawicieli, ponieważ efekty negocjacji tych przedstawicieli z przedsiębiorcą będą wiążące dla wszystkich pracowników.

Kopia porozumienia w tej sprawie musi zostać przekazana przez przedsiębiorcę właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy - w terminie 3 dni roboczych od dnia zawarcia porozumienia.

Tekst opublikowany: 

8 września 2010 r.

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Prawnik, autorka opracowań z zakresu prawa pracy. Od 1998 r. była głównym specjalistą w Departamencie Prawa Pracy, w Ministerstwie Pracy i Polityki Od 2003 r. pracowała w Wydziale Legislacji Departamentu Prawa Pracy. Uczestniczyła w pracach legislacyjnych w MPiPS i Parlamencie. Absolwentka Podyplomowego Studium Zbiorowych Stosunków Pracy i Zasobów Ludzkich, w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik Podyplomowego Studium Zagadnień Legislacyjnych prowadzonego na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Obecnie prowadzi swoją firmę doradczą oraz prowadzi szkolenia z tematyki prawa pracy dla działów kadr, osób zarządzających oraz związków zawodowych, w szczególności z czasu pracy, dokumentacji pracowniczej, zgodnego z prawem zatrudniania i zwalniania pracowników, podnoszenia kwalifikacji zawodowych uprawnień rodzicielskich, problematyki pracy tymczasowej.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.