Przerwa pracownika

Ewa Drzewiecka

Autor: Ewa Drzewiecka

Dodano: 7 marca 2014
Pytanie:  Czy pracownik 15-minutową przerwę w pracy musi przeznaczyć na posiłek czy może przeznaczyć na inne sprawy? Czy przerwa ta musi być codziennie o tej samej godzinie? 
Odpowiedź: 

Pracownikowi przysługuje 15 minutowa przerwa w pracy, którą wlicza się do czasu pracy, jeżeli jego dobowy wymiar wynosi co najmniej 6 godzin (art. 134 k.p.).

Za czas przerwy pracownikowi należy się wynagrodzenie jak za wykonaną pracę. Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy wynosi 12 godzin, długość przerwy nie ulegnie zmianie. Również 15 minutowa przerwa przysługuje pracownikowi, jeżeli jego dobowa norma pracy jest krótsza niż 6 godzin (np. pracownik jest zatrudniony na pół etatu i dobowa norma wynosi 4 godziny), a danego dnia pracuje on 6 godzin.

Przerwa na posiłek przysługuje bez względu na to, czy pracownik rzeczywiście spożywa posiłek podczas tej przerwy czy nie. Wprowadzenie jej nie może oznaczać skrócenia dobowego wymiaru czasu pracy, czyli opuszczenia pracy wcześniej o 15 minut. Jest niezależna od innych przewidzianych prawem przerw w pracy, np. przerwy po godzinie pracy z komputerem.

Pracodawca może:

·         wyraźnie określić czas korzystania przez pracowników z tej przerwy np. przy pracach, które nie mogą być przerywane i konieczne jest zastąpienia pracownika korzystającego z przerwy albo

·         ustalić, że pracownicy mogą z niej korzystać w dowolnym czasie.

Przerwa nie musi być zatem codziennie o tej samej porze.

Czas trwania takiej przerwy można przedłużyć zgodnie z ogólną zasadą, że Kodeks pracy określa minimum uprawnień pracowników, a postanowienia układów zbiorowych, regulaminów pracy (wynagrodzenia), umów o pracę mogą przekraczać to minimum i być dla pracownika bardziej korzystne. Postanowienie o przedłużeniu przerwy może zatem znaleźć się w układzie zbiorowym pracy, w regulaminie pracy czy w umowie o pracę. W taki sam sposób pracodawca może wprowadzić przerwę w sytuacji, gdy nie jest obowiązany do jej ustanowienia, np. wobec pracowników pracujących w niektórych dniach krócej niż 6 godzin.

Ewa Drzewiecka

Autor: Ewa Drzewiecka

Dr nauk prawnych, specjalistka prawa pracy, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
Słowa kluczowe:
posiłekprzerwa w pracy
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz